80 lat temu życie mieszkańców polskich miast i wsi zostało brutalnie przerwane atakiem dwóch sąsiednich państw - tak rozpoczęła się II wojna światowa.

Cenę życia w walkach na wszystkich frontach, obozach koncentracyjnych, Holocauście, masowych egzekucjach, bombardowaniach oraz bestialskich akcjach wobec ludności zapłaciło ok. 60 milionów obywateli wielu państw, w tym 5,5 miliona Polaków.

Co roku spotykamy się 1. września na wałeckim cmentarzu wojennym, by oddać hołd żołnierzom, którzy wciąż pamiętają okrucieństwo wojny i tym, którzy polegli w walce o wolność. W niedzielnej uroczystości udział wzięli: kombatanci, sybiracy, żołnierze wałeckich jednostek wojskowych, samorządowcy, przedstawiciele szkół i przedszkoli oraz lokalnych organizacji i instytucji, a także przedsiębiorcy. Pod pamiątkowym obeliskiem złożono kwiaty. Po ceremonii na Placu Wolności odbył się happening pokojowy w wykonaniu wałeckiej młodzieży.

Niech historia naszego kraju będzie dla nas drogowskazem, a pamięć poległych przestrogą przed tym, do czego może doprowadzić nienawiść. Łatwo bowiem jest zaszufladkować ludzi na  MY i ONI. Na tych, co ciągle czegoś szukają i tych, którzy już znaleźli. Tych, którzy są bardzo religijni i tych, którzy wierzą tylko w siebie. Tych, z którymi mamy wiele wspólnego i tych, z którymi nic nas nie łączy. Tych, którym ufamy i tych, których wolelibyśmy unikać. A jednak, jak pokazuje historia, to nadal MY. My, którzy wierzymy we wspólne lepsze jutro, my którzy kochamy nasze dzieci i chcemy żeby wiodło im się lepiej niż nam. My, którzy kochamy świat i naszą małą Ojczyznę Wałcz. Nie pozwólmy, by nasze poglądy i prawa ograniczały prawa innych, bo tak naprawdę łączy nas więcej niż mogłoby się wydawać. Żaden człowiek nie zasługuje na prześladowanie tylko ze względu na miejsce urodzenia czy poglądy. Takie wartości jak wolność, demokracja, przyjaźń, tolerancja, prawda są bardzo delikatnej konstrukcji i w sposób szczególny musimy o nie dbać i je pielęgnować.

To właśnie o te wartości walczyli nasi dziadkowie i pradziadkowie. O wolną Polskę. Dziś to MY i nasze dzieci stoimy na straży tej wolności. Wolności bez podziałów.

Tekst i foto: Wydział RiPM