Relacja z pobytu wraz z galerią zdjęć.
W dniach 16-20 grudnia 2019 r. grupa ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Zdobywców Wału Pomorskiego w Wałczu (6 uczniów i 3 nauczycieli) odwiedziła Stambuł w ramach krótkiej wymiany uczniów (projekt Erasmus+ “Bądź przebojowy jak świat cyfrowy”).
Uczniowie, jak i nauczyciele mieli sposobność zwiedzenia szkoły tureckiej, sal lekcyjnych oraz innych miejsc, które na co dzień są używane w procesie nauczania. Dowiedzieli się, jakich narzędzi używa się w pracy z dziećmi, jakim wyposażeniem dysponuje szkoła oraz w jaki sposób wykorzystywane jest TIK, choćby poprzez narzędzia Web2tools oraz wirtualną rzeczywistość.
W sali konferencyjnej uczniowie oraz nauczyciele prezentowali zdjęcia ze swoich szkół w celu bliższego ukazania placówek uczestniczących w projekcie. Była to świetna okazja do prezentacji, gdyż była to pierwsza wymiana uczniowska w takim projekcie.
Jednym z punktów pobytu było Centrum Innowacji. W tym miejscu grupa z SP 4 mogła zaobserwować, w jaki sposób tworzone są nowe pomysły i projekty, począwszy od ubrań na robotach kończąc. Wykorzystanie surowców wtórnych oraz drukarek 3D to główne elementy kreowania powstających tam przedsięwzięć. Zwiedzili też wiele obiektów ważnych z punktu widzenia kultury i historii tureckiej, takich jak:
- Muzeum Rahmi M Koc – grupa miała sposobność obejrzenia ogromnych wystaw dotyczących zarówno zdobyczy techniki, jak i innych dziedzin. Można było empirycznie poznać zasady działania wielu urządzeń, jak i obejrzeć stare modele np. komputerów, a także sprawdzić swoją kreatywność na przykład operując turbiną wiatrową i panelami słonecznymi w celu uzyskania odpowiedniej ilości energii,
- Muzeum miniatur – jak sama nazwa wskazuje, miejsce to zawiera wiele replik budynków, rozmaitych budowli z Turcji zarówno obecnych, jak i historycznych,
- Uczniowie wraz z nauczycielami złożyli również wizytę w miejskim oddziale edukacji, gdzie zasięgnęli informacji na temat edukacji w Stambule i Turcji. Miłym akcentem było wręczenie certyfikatów uczestnikom mobilności przez miejscowego zastępcę dyrektora działu edukacji.
Sam pobyt i możliwość zamieszkania na kilka dni u rodzin tureckich dał dzieciom możliwość poznania nowej kultury, obyczajów, kulinariów oraz nabrania pewności językowej. Poza nawiązaniem nowych przyjaźni uczniowie mogli również spojrzeć z innej perspektywy na codzienne życie oraz rozwinąć samodzielność.
Dla niektórych była to pierwsza podróż samolotem, co dodatkowo potęgowało przeżycia związane z wymianą. Uczniowie byli niezwykle usatysfakcjonowani całym wyjazdem i już żałowali, że był to tak krótki pobyt.
Do zobaczenia następnym razem!
Źródło informacji: Julita Kłos, Wydział Edukacji