Wystawa  dotyczy  znanego  przedsięwzięcia  z  historii  Ameryki,  ekspedycji Meriwethera Lewisa i Williama Clarka na Zachód Ameryki, która miała miejsce w latach 1804 -1806. Dwaj badacze  wyruszając  w  kierunku  Pacyfiku  nie  znali  swojego  przeznaczenia.  Przed  nimi rozpościerały się tysiące mil doliny Missouri, a tę krainę zamieszkiwały indiańskie plemiona, niektóre znane Amerykanom ze swojej siły i bitności, ale też i takie, które dotąd w ogóle nie miały styczności z białym człowiekiem. Eksploratorzy  wkraczali  więc  na  niezbadany dotychczas teren, nie tylko nie wiedząc kiedy, ale czy w ogóle wrócą do domu. Nie posiadali nawet  map  niektórych obszarów  badanego  lądu,  posiłkując  się  jedynie  informacjami zaczerpniętymi  od  napotykanych  traperów  i  Indian  czy  kierując  się wyłącznie intuicją.

Styczność  z Indianami pozwalała  na  odkrywanie  nowego świata,  stając  się  pasjonującą przygodą. Wydarzenia z tamtych lat i ich przebieg ukazują  również,  że  pomimo  niebezpieczeństw  i  nieprzewidywalnych  następstw  Lewis  i Clark podjęli wyzwanie, które okazało się historycznym przedsięwzięciem Amerykanów.
Niezwykle barwną wystawę, w skład której wchodzą przedmioty kultury materialnej indiańskich plemion oraz bogaty zbiór fotografii, wzbogaciła opowieść  dr. Adama Piekarskiego dotycząca kilkumiesięcznej wyprawy śladami Lewisa i Clarka oraz promocja najnowszego wydawnictwa jego autorstwa zatytułowanego „Wyprawa Lewisa i Clarka na Zachód Ameryki”.
Wystawę można zwiedzać do 31 marca 2019 r.

Źródło/tekst i zdjęcia: Marlena Jakubczyk