Jest wiele możliwości poznawania świata, siebie i innych ludzi. Jedni kochają podróże inni samotne wędrówki, a jeszcze inni muszą wszystkiego doświadczyć i spróbować. 25 listopada Muzeum Ziemi Wałeckiej zaprosiło mieszkańców Wałcza do odkrycia świata znalezisk archeologicznych za pośrednictwem Mistrza Polskiego Komiksu  Janusza Christa w wystawie "Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia”.

Artysta przez lata zapraszał do świata słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach. Wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów.

Wernisaż "Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia" po raz pierwszy w historii polskiego muzealnictwa łączy komiks i archeologię. Porównuje dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków zaprezentowanych na kadrach komiksu. W gablotach znajdziemy bezcenne eksponaty archeologiczne pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Wystawę tworzyli pracownicy gdańskiego muzeum, Wojciech Łowicki, znany promotor komiksu w Polsce, Paulina Christa, wnuczka i dziedziczka artysty oraz pasjonaci twórczości Janusza Christy działający w ramach bloga "Na plasterki!".

Gościem wałeckiego muzeum był Paweł Pogodziński  - jeden ze współtwórców wystawy, na co dzień pracownik Skansenu Archeologicznego - Grodzisko w Sopocie.

Źródło/tekst: oprac. Wydział RiPM
Zdjęcia: Marlena Jakubczyk, Muzeum Ziemi Wałeckiej