Hallo World Day, czyli Światowy, to święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. 21 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 5 obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Tematem przewodnim była bajka „O ciepłym i puchatym”.

Idea tego dnia do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi i rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 doskonale wiedzą, czym jest życzliwość. Jak uśmiechać się do drugiego człowieka, jak powiedzieć miłe słowo, jak przesłać ciepłe spojrzenie.
21 listopada w wałeckiej „Piątce” rozmowom i dyskusjom na temat tolerancji, akceptacji i życzliwości nie było końca.
Uczniowie klas starszych uczestniczyli w projekcji fragmentów filmu „Nietykalni”, podczas której dyskutowali o barierach społecznych i ich przełamywaniu. Na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych uczniowie wykonywali emotki z koralików i rozmawiali o tym jak można być życzliwym dla innych i samego siebie. Podczas przerw uczniowie i nauczyciele przypinali liście do Drzewa Życzliwości, na których zapisane były miłe zwroty, wyrażające sympatię lub zainteresowanie drugim człowiekiem. Podczas długiej przerwy, najmłodsi uczniowie utworzyli krąg i wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły puścili symboliczną iskierkę przyjaźni. Całej społeczności szkolnej towarzyszyła muzyka z radiowęzła. Piosenki dotyczyły oczywiście życzliwości, przyjaźni i szacunku do drugiego człowieka. W szkolnej świetlicy działała także Poczta Życzliwości.
Koordynatorkami Dnia Życzliwości były: Anna Topyła, Sylwia Delikat, Marta Skrzypczak-Wojtanek.

Źródło/tekst: Marta Skrzypczak - Wojtanek
Zdjęcia: Agata Juszkiewicz