W 1795 roku Polska zniknęła z mapy Europy i świata, kiedy to Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru. Wraz z wybuchem I wojny światowej Polacy otrzymali szansę, aby podjąć walkę o odzyskanie utraconej niepodległości. Nastąpiło to kilka lat później - 11 listopada 1918 roku, po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim. To właśnie tego dnia spełniło się marzenie pokoleń Polaków. Po 123 latach niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem, Polska odzyskała swoją niepodległość.W minioną niedzielę w całym kraju świętowaliśmy 100 rocznicę odzyskania Niepodległości.
W Wałczu punktualnie o godzinie 11.11 wyruszył Wałecki Bieg Niepodległości. Natomiast o godzinie 12.00 na Placu Wolności mieszkańcy, samorządowcy oraz żołnierze wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Po uroczystej mszy świętej spod Kościoła pw. św. Mikołaja wyruszył korowód, by pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego oddać cześć i chwałę bohaterom walczącym o wolną Polskę.
Niepodległość w dzisiejszych czasach zapewne dla każdego oznacza coś zupełnie innego. Przedstawiciele starszego pokolenia, którzy jeszcze pamiętają czasy wojny walczyli o naszą wolność, suwerenność i autonomię. Czym jest niepodległość dla młodego pokolenia? Czy rzeczywiście rozumieją, czym jest wolna Polska? W dużej mierze to zależy od nas. Lekcje historii i udział w uroczystościach patriotycznych tworzą społeczeństwo obywatelskie, a także stanowią źródło wiedzy o czasach, w których Państwo Polskie na 123 lata zniknęło z mapy świata.
Źródło/tekst: Urząd Miasta, Wydział Rozwoju i Promocji Miasta
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe