Dnia 9 września grupa 11 uczniów SP 5 pod opieką p. Aleksandry Wnuk i p. Czesława Bacławskiego uczestniczyła w wymianie młodzieży z partnerską szkołą Oberschule w Bad Essen. Po przyjeździe, powitaniu i zapoznaniu się, uczniowie polscy udali się do domów rodzin niemieckich.


Następnego dnia grupa została powitana przez dyrektora szkoły pana Kurta Rieke oraz w ratuszu przez burmistrza Bad Essen Timo Natemeyer’a, który przedstawił miejscowość oraz gminę podczas krótkiej prezentacji multimedialnej.
W kolejnym dniu świetną zabawę cała grupa miała w Safari- und Freizeitparks Hodenhagen, gdzie mogła zobaczyć nie tylko dzikie zwierzęta na wyciągnięcie dłoni, ale również skorzystać z zabawy, jaką oferował park tj.: karuzele, zjeżdżalnie, przejażdżki motorówką.
Pobyt oferował nie tylko dobrą zabawę, ale także cofnięcie się w przeszłość. Podczas wizyty w skansenie w Cloppenburg uczniowie mogli poznać życie i pracę ludzi w minionych stuleciach oraz wziąć udział w warsztatach, w których kultywuje się tradycyjne rzemiosło.
Interesujące były zajęcia terenowe Geo- Catching, podczas których uczniowie musieli współpracować w grupach, żeby znaleźć współrzędne geograficzne umożliwiające znalezienie właściwej drogi do ukrytego skarbu.
Wymiana zakończona została wspólnym spotkaniem uczniów oraz rodzin niemieckich podczas pożegnalnego grilla.
Z uczniami z Bad Essen spotkamy się w maju w Wałczu.
Wymiana współfinansowana jest przez rodziców oraz ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.