Ponad 25 lat temu w Werneńskim Klasztorze Kapucynów grupa młodych ludzi zastanawiała się jak mogliby pomóc swoim polskim sąsiadom.

Zdecydowano się na zbiórkę darów. 
- Polska, tylko gdzie konkretnie. Może do miejscowości, w której również znajduje się Klasztor Kapucynów. Ale i tych w Polsce jest kilka. Wyciągnęliśmy starą zżółkniętą mapę i z zamkniętymi oczami wycelowaliśmy w jeden punkt. Wałcz – jejku tego nawet nie da się wymówić – wspomina jeden z uczestników tamtejszego spotkania.


Determinacja i chęć niesienia pomocy sprawiły, iż kilka tygodni później pierwsza ciężarówka zapakowana po brzegi darami dla Wałczan wyruszyła w daleką drogę do Polski.
I tak to się zaczęło, potem pierwsze spotkanie, znajomości, kontakty w konsekwencji przyjaźnie pomiędzy mieszkańcami Wałcza i Werne. Jak wspomina żona byłego już burmistrza Wilhelma Lülfa – kiedyś nie było tak jak dziś, że delegacje nocowały w hotelach, my zapraszaliśmy mieszkańców Wałcza do swoich domów, a oni odwdzięczali się tym samym. Łatwo było budować relację, kiedy tyle czasu spędzaliśmy razem.

W miniony weekend obchodziliśmy 25 – rocznicę oficjalnej współpracy pomiędzy Wałczem i Werne. Podczas oficjalnego spotkania podpisaliśmy akt odnowienia współpracy  i umocnienia łączących nas więzi.
 - Z wielką przyjemnością zawsze przyjeżdżamy do Werne, bo przyjeżdżamy do naszych przyjaciół. Każda wizyta ma jednak swój cel i wynikający z tego celu sens. Tak też jest i dzisiaj, gdyż wspólnie pragniemy odnowić partnerstwo pomiędzy naszymi miastami – Wałczem i Werne. Pierwsza odsłona tej uroczystości odbyła się rok temu w Wałczu, gdzie wspominaliśmy razem spędzone 25 lat. Modyfikując klasyczne stwierdzenie, możemy dziś powiedzieć, że jest to niewiele znaczący krok w życiu ludzkości, ale za to ogromny w życiu naszych miast i ich mieszkańców.  – mówiła Wice Burmistrz Joanna Rychlik Łukasiewicz podczas oficjalnego przemówienia. Nie bez kozery burmistrz Werne Lothar Christ wybrał właśnie taki termin na uczczenie jubileuszu. Bowiem tym samym czasie w Werne trwał Festiwal Uliczny, podczas którego muzycy, akrobaci, mimowie prezentowali swoje umiejętności przed lokalną publicznością. Na ulicach Werne nie mogło również zabraknąć polskiego akcentu. Grupa teatralna pn. „Teatr inaczej’ pod kierownictwem Pana Macieja Łukaszewicza przygotowała fantastyczny spektakl pt. „Sen nocy letniej”.  Przedstawienie było niezwykle poruszające i zebrało liczne brawa i gratulacje. W tym samym czasie miasto Werne obchodziło swoją 50 rocznicę współpracy z innym naszym miastem partnerskim a mianowicie z Bailleul. Piękna uroczystość i niezapomniane chwile na długo pozostaną w naszych sercach. Serdecznie dziękujemy burmistrzowi Lotharowi za tak ciepłe przyjęcie i życzymy sobie kolejnych lat tak wspaniałej i owocnej współpracy.