Wałcz jest miastem urokliwym, magicznym i wyjątkowym. Są tu miejsca i zjawiska, które trudno znaleźć gdzie indziej. Naturalne walory przyrodnicze sprzyjają uprawianiu aktywnych form turystyki. Czyste jeziora obfite w ryby, baza noclegowa, dobrze zorganizowane plaże i wypożyczalnie sprzętu pływającego to doskonałe miejsce dla wędkarzy oraz miłośników żeglowania. Na wielbicieli kajakarstwa czekają atrakcyjne szlaki na pobliskich rzekach: Dobrzycy, Piławie czy Rurzycy. Piękne lasy obfitują w niespotykane bogactwo fauny i flory, a czar i magia nieskażonego krajobrazu, są gwarantem udanego odpoczynku.
W uroczym zakątku nad jeziorem Raduń znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczo Leśnej i Ekologicznej „Morzycówka” W jego skład wchodzą: przestronny pawilon dydaktyczno – wystawienniczy, ogród botaniczno - dendrologiczny oraz urządzony plac do organizacji imprez plenerowych. Obok ma swój początek i koniec ścieżka przyrodniczo – leśna. Znakomitym miejscem do zajęć z botaniki i dendrologii jest znajdujące się przy budynku arboretum, liczące ponad 100 gatunków roślin. Tuż obok Wałeckiej „Morzycówki” w otulinie lasu bukowego znajduje się jedna z największych atrakcji miasta: Centralny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Wałcz ma swój wkład w budowanie rodziny olimpijskiej, gdyż wychował ponad dwudziestu olimpijczyków, mistrzów świata, Europy i Polski. Jest to dorobek i wkład Wałcza w sportowy potencjał naszego kraju. Tuż obok COS - OPO znajduje się jeden z najstarszych mostów wiszących w kraju - Most Kłosowski łączący brzegi jeziora Raduń. Jego położenie w połączeniu z pięknem otaczającej go natury buduje niepowtarzalną atmosferę tego malowniczego miejsca. To po nim biegały największe sławy polskiej lekkoatletyki, to tu narodziła się niejedna historia wielkiej miłości, i to właśnie tu do dziś mieszkańcy i turyści przychodzą by odpocząć i naładować się pozytywną energią. Po miejskiej stronie jeziora Raduń znajduje się Wałecka Aleja Gwiazd Sportu. Miejsce to jest wyrazem hołdu i uznania dla polskich a w tym wałeckich olimpijczyków, którzy właśnie w naszym mieście budowali formę a następnie zdobywali medale i tytuły na największych imprezach całego świata. Ciekawie pod względem architektonicznym urządzone nabrzeże jeziora Raduń zostało wyposażone w platformy i miejsca widokowe oraz biograficzne tablice prawie 60 – ciu polskich olimpijczyków. Odwiedzając Wałecką Aleję Gwiazd zdobywamy wiedzę na temat polskich sportowców, ich wspaniałych sukcesów, olimpizmu i historii polskiego sportu. To świetne miejsce na spacer, przejażdżkę rowerem czy wypad na rolki.
Kto chciałby uchylić rąbka historii, powinien wybrać się na przechadzkę szlakiem wałeckich zabytków. Zaczynamy od „Skansenu Fortyfikacji Grupy Warownej Cegielnia”. Wał Pomorski to rozległy system fortyfikacji zbudowany przez III Rzeszę w obliczu zbliżającej się wojny. Umocnienia Wału Pomorskiego przecinają Pomorze Zachodnie od Polanowa na północy i poprzez Szczecinek, Wałcz, Tuczno, Krzyż sięgają do Gorzowa Wielkopolskiego. To niegdyś potężne pasmo warowne o długości około 300 km i liczące blisko 900 budowli, strzegło granicy z Polską. Wzniesiono je w latach 30, XX w. i rozbudowano jesienią 1944 r. podczas przygotowań do obrony przed nadciągającą Armią Czerwoną i Wojskiem Polskim. Wojenny sprawdzian miał miejsce w lutym 1945 roku, gdy fortyfikacje stały się miejscem zaciętych walk, w których także wzięli udział żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Rejonem wyróżniającym się w systemie umocnień Wału Pomorskiego był Wałcz, stanowiący jeden z najsilniejszych węzłów obrony. O znaczeniu tego odcinka świadczy fakt, iż zbudowano tu aż trzy zespoły ciężkich schronów bojowych z komunikacją podziemną oraz kompleks ufortyfikowanych koszar, które zachowały się do dziś. Obecnie zabytkowe budowle obronne są częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego oraz zapisanym w żelbecie rozdziałem historii fortyfikacji. To właśnie w tym miejscu powstało na otwartym powietrzu muzeum „Grupa Warowna Cegielnia” prezentujące jeden z najpotężniejszych odcinków Wału Pomorskiego. Na terenie skansenu znajdują się dwie ekspozycje: wystawa historyczno – militarna w pawilonach oraz wewnątrz schronu bojowego B – Werk, „Cegielnia – Zachód”; trasa plenerowa pozwalająca poznać fortyfikacje dawnej „Grupy Warownej Cegielnia”
Będąc w Wałczu warto również zatrzymać się na Cmentarzu Wojennym na Bukowinie gdzie spoczywa ponad 6 – tyś żołnierzy I Armii LWP i Armii Czerwonej poległych zimą 1945 roku w trakcie walk na Wale Pomorskim. Przy wejściu do cmentarz znajduje się pomnik z 1965r. projektu J. Majkowskiego. Jedna z największych w Europie nekropolii wojskowych z czasów II wojny światowej.
Inne miejsca, które warto zobaczyć to m. in.: Kościół p.w. Św. Antoniego z 1903, Kościół p.w. Św. Mikołaja z 1865r, Cerkiew prawosławna, która zawiera bogaty wystrój przywieziony ze wschodnich terenów RP, budynek Gimnazjum Nr 3, który zdobi sztukatorska dekoracja z herbem Wałcza, a nad nim zegar słoneczny oraz I Liceum Ogólnokształcące z przepiękną aulą, bogato zdobioną m.in. portretami ściennymi przedstawiającymi ważniejsze postacie nauki i kultury europejskiego Oświecenia, wykonane w XIX w.
Połączenie bogatej historii Wałcza z jego walorami przyrodniczymi pozwala mieszkańcom i turystom na dobry wypoczynek z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Zróżnicowana baza noclegowa i gastronomiczna oraz dobrze wyposażone sale konferencyjne dla turystyki biznesowej stanowią uzupełnienie naszej oferty.