Obchody 73 rocznicy Przełamania Wału Pomorskiego i Wyzwolenia Miasta Wałcz - zdjęcie artykułu

Data 12 lutego od 73 lat upamiętnia Mieszkańcom Wałcza zakończenie działań wojennych i wyzwolenie naszego miasta. Jak co roku główne uroczystości odbyły się na Cmentarzu Wojennym w wałeckiej Bukowinie.

Już o godz. 12.00 na sali sesyjnej Urzędu Miasta zebrali się kombatanci z Wałcza i Szczecina  oraz młodzież z Chojny. Razem blisko 70 osób. Wszystkich gości przywitała Pani Burmistrz Bogusława Towalewska. Zapoznała zebranych z historią Wałcza oraz przybliżyła współczesne oblicza naszego miasta. Wiele miejsca poświęciła gospodarce, turystycznemu zagospodarowaniu, oświacie i młodzieży. Gości z zainteresowaniem przyjęli przedstawione opisy z życia Wałcza i wielu z nich podkreślało, że miasto pięknieje z roku na rok i jest jedną z pereł pasa Pojezierzy i województwa Zachodniopomorskiego.

O godz. 13.00 delegacje Kombatantów, Sybiraków, wojska, młodzieży, zakładów pracy i licznych mieszkańców spotkali się na Cmentarzu Wojennym. O wydarzeniach sprzed 73 lat mówili Burmistrz – B. Towalewska i Poseł na Sejm RP Paweł Suski. Wspominali też o historycznym znaczeniu miejsca, gdzie krzyże i tablice nagrobne przypominają o heroizmie żołnierzy polskich i radzieckich, którzy poświęcili swe młode życie dla lepszego jutra wielu pokoleń Mieszkańców Wałcza. Apel poległych i salwa honorowa zakończyły uroczystości rocznicowe na Cmentarzu Wojennym. Po czym wszyscy zgromadzeni złożyli wieńce i kwiaty.

Po tych uroczystościach goście zostali przewiezieni do Skansenu – Grupy Warownej Cegielnia. Przewodnik opowiedział zebranym o wystawie pt. „Wałcz 1945", następnie zaprosił do obejrzenia. Wzbudziła ona duże zainteresowanie, gdyż niektóre zdjęcia i eksponaty są prawdziwymi „białymi krukami" z czasów bezpośrednio po II wojnie światowej. Była to prawdziwa lekcja wspomnień dla Kombatantów i starszego pokolenia a lekcja historii trudów powojennego życia dla młodzieży zwiedzającej tę wystawę.

Podziękowania dla władz miasta za zorganizowanie uroczystości zakończyły oficjalne obchody 73 rocznicy Wyzwolenia Miasta Wałcz.

Źródło: tekst /zdjęcia: Wydział Rozwoju i Promocji Miasta