14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Powszechnie znany też jako Dzień Nauczyciela. Historia obchodzenia Dnia Edukacji Narodowej w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Wtedy też odbyła się Światowa Konferencja Nauczycielska w Warszawie, podczas której ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. W 1972 roku natomiast wprowadzono Dzień Nauczyciela, który przypadał w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej czyli 14. października. W 1982 roku w miejsce Dnia Nauczyciela wprowadzono Dzień Edukacji Narodowej. Jest to uznanie dla wszystkich pracowników oświaty – nauczycieli, dyrektorów, a także pracowników administracyjnych.

W Wałczu świętowanie zaczęliśmy już dzień wcześniej w sali sesyjnej Urzędu Miasta Wałcz. Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczycielom i pracownikom wałeckich placówek oświatowych złożył  Burmistrz Miasta, Maciej Żebrowski

- Jest mi niezmiernie miło, że przyjęliście Państwo nasze zaproszenie i że możemy się spotkać w miarę normalnych warunkach. Żyjemy w czasach, które zarówno przed Wami, ale też i przed młodymi ludźmi stawiają wiele wyzwań. Dzieciom coraz trudniej dorastać, odkrywać swoje talenty i mocne strony, a pandemia i lock down tylko pogorszyły sprawę. Izolacja również i dla Was była  trudna. Rozmawiałem z wieloma Nauczycielami i wiem jak szybko musieliście poradzić sobie z praca na odległość, bez bezpośredniego kontaktu z uczniem, który bardzo często determinuje rozwój młodego człowieka. Muszę przyznać, że poradziliście sobie znakomicie. Dodatkowo projekty, które dziś realizujemy takie jak ekopracownia, czy laboratoria przyszłości, których inicjatorami jesteście Państwo to dowód na to jak ważna jest dla Was szkoła i nasza młodzież. Pamiętajcie, że jesteście dla dzieci i młodzieży nie tylko „dostarczycielami” wiedzy, ale przede wszystkim przewodnikami po świecie. Ludźmi, którzy mogą na całe życie zaszczepić w nich pasję, głód wiedzy, krytyczne myślenie i obywatelską postawę.

Już za chwilę odbierzecie swoje awanse, na które tak ciężko pracowaliście. Jestem dumny, że pomimo tak wielu przeciwności nie poprzestajecie w staraniu się o bycie lepszym nauczycielem i mentorem. Dyrektorom szkół mogę tylko pogratulować takiej kadry. W dniu Waszego Święta życzę Państwu, abyście nigdy nie wątpili w to, że jesteście potrzebni i żebyście czerpali satysfakcję z wykonywanej pracy. Życzę Wam kolejnych sukcesów, ale też i równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Oby nadchodzący czas był dla nas Wszystkim czasem spokoju i stabilizacji

 W oficjalnej uroczystości udział wzięli również Zachodniopomorski Kurator Oświaty w Szczecinie – przedstawicielem była pani Jolanta Będlin z Kuratorium Oświaty w Szczecinie Oddział zamiejscowy Delegatury w Koszalinie z siedzibą w Wałczu, Przewodniczący Rady Miasta Wałcz Pan Maciej Goszczyński, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Pan Marek Giłka oraz Dyrektorzy i nauczyciele z wałeckich szkół.

AWANSE

Tradycją jest, że w dniu Edukacji Narodowej nauczyciele otrzymują oficjalnie akty nadania stopnia nauczyciele mianowanego, które poprzedzają słowa ślubowania.  Rotę ślubowania odczytała Pani  Violetta Kamińska Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Wałczu.

Nauczyciele, którzy uzyskali stopień nauczyciela mianowanego:

  • Agnieszka Brosz (nauczycielka SP5),
  • Anna Wójcicka (nauczycielka PP8),
  • Róża Gałęziowska (nauczycielka PP8),
  • Justyna Woźniak nauczycielka PP6),
  • Monika Godlewska nauczycielka PP6),
  • dr Paweł Poczekajło (nauczyciel SP2),

 NAGRODY

Dzień Edukacji Narodowej jest także okazją do nagradzania wyróżniających się dla niej nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. W tym roku nagrody otrzymali:

- Ewa Hołowska-Kędzierska – SP1

- Justyna Wilczyńska – SP1

- Andrzej Łojewski – SP2

- Piotr Owczarek – SP2

- Iwona Urbanowicz – SP4

- Dorota Ługowska – SP4

- Violetta Kamińska – SP5

- Grażyna Szulga – SP5

- Anna Lasecka – Publiczne Przedszkole nr 5 im. Jasia i Małgosi

- Małgorzata Oroń – Publiczne Przedszkole nr 5 im. Jasia i Małgosi

- Elżbieta Iwańska – Publiczne Przedszkole nr 6 „Stokrotka”

- Anna Zys – Publiczne Przedszkole nr 6 „Stokrotka”

- Halina Kurmańska – Publiczne Przedszkole nr 8 „Promyk”

- Alicja Kupińska – Publiczne Przedszkole nr 8 „Promyk”

- Elżbieta Tolwejsz – Publiczne Przedszkole nr 9”Bajka”

 

Oprawę muzyczną i artystyczną zapewnili nauczyciele i dzieci z SP5. Bardzo dziękujemy za wspaniałe występy uczennic.Źródło: Wydział Edukacji.