- Pragnę serdecznie podziękować mojemu koledze - Burmistrzowi Maciej Żebrowski i wyrazić serdeczną wdzięczność całej społeczności Miasto Wałcz za okazaną pomoc i wsparcie! - takie słowa wielokrotnie padały z ust Burmistrza Miasta Chocim (naszego miasta partnerskiego na Ukrainie) Andryia Dranchuk.

W dniach 28 – 30 sierpnia gościliśmy w Wałczu oficjalną delegację z miasta Chocim z Burmistrzem Andryiem Dranchuk na czele. Głównym celem wizyty było podziękowanie mieszkańcom naszego miasta za udzieloną Ukrainie i mieszkańcom Chocimia pomoc. Wałcz, bowiem był pierwszym miastem partnerskim Chocimia, z którego zaraz po wybuchu wojny ta pomoc nadeszła. Chyba trudno nam sobie wszystkim wyobrazić jak trudne chwile przeżywa Ukraina, ale kiedy wszystkie telefony naszych gości zaczęły pikać jednocześnie ostrzegając przed nalotem bombowym, zrobiło się naprawdę nieprzyjemnie a nawet wręcz przerażająco. Wojna niszczy i zabiera wszystko, nawet tam gdzie działania zbrojne są znikome. Brak sprzętu medycznego, brak autobusów, które dowożą dzieci do szkół, brak podstawowego sprzętu porządkowego powodują totalny paraliż funkcjonowania 20 tys. Chocimia, w którym na chwilę obecną przebywa ponad 4 tys. osób przesiedlonych z różnych części Ukrainy.

Wizyta w Wałczu była nie tylko wymianą doświadczenia w zakresie funkcjonowania naszych jednostek miejskich czy szpitala, ale przede wszystkim poszukiwaniem wspólnych mianowników pomocy i współpracy.

Podczas spotkania w 107 Szpitalu Wojskowym nasi goście mieli okazję odwiedzić poszczególne oddziały. Szpital zaprezentował najlepszy w regionie rezonans magnetyczny i obsługujących go najlepszych specjalistów. Świetnie wyposażony oddział chirurgii wraz z nowoczesnym blokiem operacyjnym oraz oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej, a wizytę zakończyliśmy na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, który niewątpliwie wzbudził największe zainteresowanie. Komendant Szpitala płk mgr farm. Michał Wawreszuk od razu zaoferował naszym partnerom pomoc i wsparcie szpitala. Podobnie zakończyła się wizyta w Zakładzie Komunikacji Miejskiej. Jeszcze w tym roku mamy nadzieję, że jeden z miejskich autobusów starszej generacji będzie dowoził ukraińskie dzieci do szkół.

Staraliśmy się oczywiście pokazać naszym przyjaciołom jak najwięcej Wałcza i tego piękna, które nas otacza jednak napięty grafik pozwolił tylko na kilka elementów. Wizytę w Wałczu zakończyliśmy odnowieniem partnerstwa, które w czasie światowego kryzysu okazało się twarde i mocne niczym skała.

Źródło informacji: M. Ejma, Naczelnik Wydziału RiPM.