1 września br. na cmentarzu wojennym tuż przy wałeckiej „Bukowinie” odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Wałczanie oddali hołd bohaterstwu i poświęceniu wszystkich Polaków, którzy brali udział w tym największym konflikcie zbrojnym XX wieku.

Pod Obeliskiem zebrali się samorządowcy, radni Rady Miejskiej, wałeccy kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele organizacji oraz stowarzyszeń, przedstawiciele zakładów i jednostek budżetowych, poczty sztandarowe, młodzież szkolna i harcerze.

Do uczestników uroczystości zwrócił się Burmistrz Miasta Wałcz Maciej Żebrowski:

Szanowni Państwo,

Drodzy Kombatanci,

Zebrana Młodzieży,

Dziś mija 83 rocznica wybuchu II Wojny Światowej - najbardziej krwawego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości.

1 września 1939 rok. Godzina 4.34 - najpierw Tczew, potem Wieluń i Westerplatte. W ciągu kilku minut Polska stanęła w ogniu. Hitler pokazał swą zbrodniczą twarz, rozpoczynając podbój świata. Był to czas, w którym całkowicie podeptano godność i prawa człowieka.

Chyba każdy z nas był przekonany, że świat, a na pewno Europa odrobiła swoją pracę domową. Wspomnienia tamtych dni towarzyszą nam przecież na lekcjach historii w szkołach, na spotkaniach z coraz mniej liczną grupą kombatantów czy podczas uroczystości takich jak ta dzisiejsza. Na przestrzeni lat staraliśmy się od nowa budować naszą rzeczywistość. Powstanie ONZ, NATO, Unii Europejskiej, czy umowy partnerskie podpisywane lokalnie przez samorządy były tylko dowodem jak ogromne znaczenie ma jedność narodów w budowaniu stabilnego i rozwijającego się świata.

To, co wydarzyło się 24 lutego tego roku dla większości wciąż pozostaje niewyobrażalne. Rosyjski dyktator bez mrugnięcia okiem, w retoryce kłamstwa i pychy zaatakował niezależne Państwo Ukraińskie. Mordując setki tysięcy nie tylko żołnierzy, ale przede wszystkim ludność cywilną. Tysiące ludzi w tym przeważająca liczba kobiet i dzieci ucieka przed śmiercią i bombardowaniem. W tym tygodniu odwiedziła nas delegacja z naszego miasta partnerskiego Chocim. Obraz wojny i idących w ślad za tym problemów jest przerażający.

Stojąc tu na cmentarzu wojennym przy grobach naszych poległych żołnierzy chylimy przed nimi czoła, dziękując za złożoną ofiarę i za wolność, która szczególnie młodemu pokoleniu wydaje się być gwarantem. Z lękiem patrzymy na obrazy wojny toczące się tuż za naszą wschodnią granicą i modlimy się o pokój. Bohaterowie tamtych czasów, polegli żołnierze, drodzy kombatanci dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzeba nam Waszej mądrości, siły i odwagi. Duch walki, który towarzyszył Wam od pierwszego do ostatniego dnia wojny był gwarantem naszej przyszłej wolności

Dziś Polska nadal pozostaje wolna, choć spętana politycznymi podziałami. Nasi mieszkańcy aktywnie wspierają wszystkie akcje humanitarne i udzielają schronienia najbardziej potrzebującym, za co Wałczanom z całego serca dziękuję. Wygląda na to, że historia od nowa pisze dobrze znany nam scenariusz i wstrzymuje oddech. Oby naszym przyjaciołom z Ukrainy tego ducha walki nie zabrakło.

Synowie i córki Ziemi Wałeckiej CHWAŁA BOHATEROM!

Po przemówieniach nastąpił Apel Pamięci i salwa honorowa. Uroczystość zakończyła ceremonia składania kwiatów.
Źródło informacji: M. Ejma, Wdział RiPM.

Zdjęcia: Katarzyna Paszkiewicz-Borkowska.