Ostatni weekend w Wałczu pełen był wyjątkowych chwil i wydarzeń, wszystko, by uczcić kolejną rocznicę wyzwolenia miasta.

 

Tan symboliczny dla mieszkańców miasta moment co roku wzbudza wiele wzruszeń i stanowi niezwykle ważny czas. W lutym 77 lat temu na Ziemi Wałeckiej toczyły się ciężkie walki, a młodzi ludzie oddawali swe życie za wolność i ojczyznę. Cmentarz wojenny, na którym spotykamy się co roku, jest symbolem tamtych dni oraz miejscem wiecznego spoczynku kilku tysięcy młodych żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej.

W roku 2022 pamięć o bohaterach tamtych dni uczczono w różnych formach. Część artystyczną zaproponowało Wałeckie Centrum Kultury, organizując Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Artyści zaprezentowali wysoki profesjonalizm, kunszt i wielką elegancję. Piękna muzyka i wielkie emocje towarzyszyły widzom aż na dwóch koncertach tak, by wielu z nas mogło w nich uczestniczyć.

 Fot. Radosaw Dubielewicz

 

Od rana w sobotę na strzelnicy zarządu rejonowego Ligi Obrony Kraju w Wałczu przeprowadzone zostały zawody strzeleckie. W zawodach uczestniczyło 42 zawodników z Wałcza, Szczecinka i Złocieńca. Zawody odbyły się w 9 kategoriach.

 Fot. Konrad Wasilewski

 

Od godziny 13.00-15.00 na Cmentarzu Wojennym w Wałczu pod pamiątkowym obeliskiem składano kwiaty, zapalano znicze. Dzięki uprzejmości Dowódcy Garnizonu Wałcz wystawiono asystę wojskową, do której dołączył się również Teatr Inscenizacji Historycznej z Wałcza. Wiązanki złożyli przedstawiciele samorządów, kombatanci, delegacje instytucji oświatowych, w tym klasy wojskowe, delegacje służb mundurowych, grupy rekonstrukcji historycznej i zakładów pracy, mieszkańcy. Urząd Miasta Wałcz reprezentował Burmistrz Miasta Wałcz Maciej Żebrowski oraz Magdalena Krawczyk, sekretarz miasta.

Fot. RIPM

 

 

Zaraz po uroczystych obchodach na Cmentarzu Wojennym Panowie Henryk Krudos, prezes Zachodniopomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i BWP oraz Janusz Zwoliński, prezes koła terenowego ZKRPiBW w Wałczu wręczyli burmistrzowi Wałcza Maciejowi Żebrowskiemu „Krzyż czynu frontowego 1 i 2 Armii Wojska Polskiego 1943-1945”. Odznaczenie było (…) „wyrazem szczególnego uznania za upowszechnianie czynów bohaterstwa i ofiarności polskiego żołnierza, przejawionych w walkach frontowych z niemieckim agresorem w latach II wojny światowej a także za głoszenie prawdy o wkładzie 1 i 2 Armii Wojska Polskiego w dzieło wywalczenia niepodległości Polski i odzyskania historycznych Zachodnich i Północnych Ziem Piastowskich”.

 Fot. RIPM

 

W sobotni wieczór świętowano na sportowo – organizowany przez Wałecką Amatorską Ligę Siatkówki nocny turniej o Puchar Burmistrza Miasta Wałcz odbył się w Szkole Podstawowej nr 5 im. Polskich Olimpijczyków. Wystartowało 12 drużyn z całej Polski. Odbyło się łącznie 27 meczów, w każdym zaciekle walczono o każdy punkt. Na podium znaleźli się:

  1. 4FUN Szczecin
  2. Young Boys & Mama
  3. Maliniaki

Tabele z wynikami rozgrywek dostępne są pod linkami:

Miejsca 1-3, miejsca 4-6,  miejsca 7-9

Szczególne podziękowanie przy organizacji turnieju dyrekcja Mosir Wałcz składa Urzędowi Miasta, SP5 w Wałczu i dyrektorom -Violetcie Kamińskiej i Czesławowi Bacławskiemu oraz pracownikom – M. Skonieczce, A. Skonieczce, R. Trzebiatowskiemu, dodatkowo firmie „Gastronomik” za posiłek dla zawodników, firmie Admiral Grzegorz Maciejasz za wsparcie przy nagrodach, Transportom-Medycznym-Car Vision oraz pracownikom Mosir Wałcz. Za doskonałą fotorelację dziękujemy niezawodnym FingAir oraz Fotopuszka.

Fot. FingAir

 

 

 

Niedzielny, słoneczny i mroźny poranek, 13 lutego, mieszkańcy miasta i turyści spotkali się w Skansenie Fortyfikacyjnym – Grupie Warownej Cegielnia na IV Zimowym Rajdzie Szlakiem Fortyfikacji Ziemi Wałeckiej. Pasjonaci schronów i turystyki fortyfikacyjnej odbyli około 10 kilometrowy spacer z przewodnikiem Marianem Bobelakiem odcinkiem taktycznym Dabersee i Ha. czyli w okolicach Przesmyku Morzyca i Zdbiczna. W skansenie w Zdbicach przyjrzeli się ekspozycji sprzętu używanego przez AWP w latach 1944/45. Po powrocie w Skansenie czekała na uczestników gorąca grochówka z Restauracji „Wałecka”.

 Fot. Stowarzyszenie Wał Pomorski 1945

 

Wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzeń i uroczystości serdecznie dziękujemy.

 

Żródło informacji: RiPM