Od roku 2021 wchodzi wprowadzony przez Unię Europejską zakaz produkcji plastikowych naczyń jednorazowych.
To doskonała wręcz wiadomość nie tylko dla wszelkiego typu organizacji, zajmujących się ochroną środowiska, ale również dla każdego z nas. Dobro planety nie jest nam przecież obojętne, prawda?
To wspaniały krok dla środowiska.
Od 2021 roku w Unii Europejskiej zaczyna obowiązywać zakaz wprowadzenia na rynek plastikowych sztućców i słomek oraz styropianowych tacek.
Lokale gastronomiczne, które dotychczas serwowały dania (również te na wynos) w opakowaniach plastikowych, dołączając do nich plastikowe sztućce, będą musiały z nich zrezygnować. Mają na to czas do 3 lipca 2021 roku.
Po 3 lipca 2021 roku ostatecznie powinny zniknąć z europejskiego rynku:
- sztućce jednorazowe
- talerzyki (plastikowe i styropianowe)
- słomki
- kubki (styropian i plastik)
- jednorazowe opakowania na żywność
Wymienione produkty są ekologicznym problemem na szeroką skalę, zanieczyszczają ekosystem, największy problem stanowią dla fauny oceanicznej. Część z nich nie trafia na składowiska, zatem nawet selektywna zbiórka nie pomaga w tym, by ich ilość została ograniczona.
Według Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich.
- informuje Fundacja WWF.
To dopiero jeden z pierwszych kroków.
Ograniczenia dotyczące tworzyw sztucznych wprowadzone w roku 2021 to dopiero początek. W 2025 roku nakrętki i wieczka plastikowe będą musiały być na stałe przymocowane do butelek i pojemników, inaczej nie będzie można wprowadzić ich na rynek.
Od 2025 pojawią się również zmiany dotyczące produkcji butelek plastikowych - będą one musiały być wykonane przynajmniej w 25% z materiału z recyklingu.
Od 1 stycznia obowiązuje również plastic tax, zakładający, że za każdy kilogram nieprzetworzonego tworzywa sztucznego, państwo będzie musiało płacić 80 centów podatku.
Źródło informacji: WRiPM