Walka z koronawirusem to trudny czas nie tylko dla nas, wałczan, ale i dla całego kraju.

Obawa o zdrowie nas samych i naszych najbliższych wielu mobilizuje do działania i aktywnej pomocy. Wysoka wrażliwość społeczna od zawsze była wałecką domeną. Dziś w tym trudnym czasie widać to szczególnie mocno. Nie mamy sobie równych. 


Z inicjatywy naszych mieszkanek powstała grupa osób, które szyją maseczki dla wałeckiej opieki medycznej. Grupa szybko się rozwija, a jej działalność staramy się wspierać w maksymalnym stopniu. Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w regionie szczecineckim podjął się działań związanych z koordynacją przepływu materiałów i gotowych produktów.

Posiadacze drukarek 3D również ruszyli do akcji. Utworzyli grupę „Drukujemy przyłbicę - okręg wałecki” i poszukują wszystkich chętnych, gotowych do zaangażowania w ten projekt.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza St. Lazarus, której członkami są głównie uczniowie RCKU także zgłosili chęć pomocy do rozwożenia żywności dla osób potrzebujących pomocy.

Stowarzyszenia „Migacze” pomaga w tłumaczeniu języka migowego za pomocą kamerki internetowej osobom niesłyszącym. Są również gotowi pomagać takim osobom w zakupach.

Uruchomiony został dwunastogodzinny numer telefonu, pod który mogą dzwonić zarówno osoby potrzebujące pomocy, jak i osoby chętne do jej udzielania. Koordynujemy te działania i trzeba przyznać, że wałczanie naprawdę chętnie się w tę akcję włączają.

W pomoc włączyli się również przedsiębiorcy:

Spółka GAZ - System włączyła się do walki z epidemią koronawirusa i przekazała na rzecz Szpitala Wojskowego w Wałczu darowiznę finansową w kwocie 665 tys. zł. na niezbędny sprzęt i wyposażenie medyczne. Darowizna dla szpitala jest przeznaczona na zakup łóżek dla pacjentów, środków ochrony osobistej dla personelu medycznego i urządzeń podtrzymujących czynności życiowe.

10 000 zł również na walkę z pandemią dla Oddziału Chorób Zakaźnych w 107 Szpitalu Wojskowym w Wałczu przekazała wałecka firma Transport i Spedycja Ireneusz Kowalczyk.

Warsztat Elektromechaniki i Mechaniki Samochodowej KANIA Arkadiusz w trosce o bezpieczeństwo Pogotowia Ratunkowego w Wałczu oraz przewożonych pacjentów użyczył nieodpłatnie Pogotowiu ozonator, dzięki któremu będą mogli bezpiecznie przewozić pacjentów bez ryzyka zarażenia wirusem.

Spółka Technologie Tworzywa Sztucznego z Goleniowa przekazała kombinezony sztabom kryzysowym w regionie, które trafią między innymi do Dębna, Wałcza czy Goleniowa. TTS to firma, które na co dzień produkuje jachty i łodzie motorowe.

Wałecka Firma Ekomech Sp. z o.o. przekazała dla 107 Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Wałczu, w formie darowizny, 8000 szt. rękawiczek jednorazowych.


Wszystkim Wam z całego serca gorąco dziękujemy!