W walce z koronawirusem niezwykle istotna jest prewencja. Duże skupiska ludzi sprzyjają rozprzestrzenianiu się zagrożenia. Aby temu zapobiec z dniem 14 marca br. zostały wprowadzone ograniczenia działalności gastronomicznej, rozrywkowej oraz funkcjonowania galerii handlowych.

  1. Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych (apteki, sklepy spożywcze i drogerie działają wszędzie – również w galeriach i centrach handlowych!),
  1. Wszystkie sklepy spożywcze, banki, apteki, drogerie otwarte

Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych. W galeriach i centrach handlowych zaś otwarte będą wszystkie:

  • sklepy spożywcze,
  • apteki,
  • drogerie,
  • pralnie.
  1. Banki i placówki finansowe działają normalnie
  1. Restauracje tylko z jedzeniem na wynos lub z dowozem

Restauracje, kawiarnie czy bary nadal będą mogły sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będzie można brać na wynos lub też z dostawą do drzwi. Zamknięte będą również kluby, kasyna i inne miejsca rozrywki.

  1. Zamknięte zostają: siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki, kina.
  2. Wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.

Ograniczenie nie dotyczy zakładów pracy. Zakłady pracy nie mają charakteru zgromadzeń w myśl wskazanych przepisów.

Szczegóły znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/ograniczenia-dzialalnosci-gastronomicznej-rozrywkowej-oraz-funkcjonowania-galerii-handlowych