Długość:   40 km
Przebieg szlaku:  Kołatnik – Pluskota – Nakielno – Strączno – Chwiram – Wałcz – Kołatnik.
Trasa rowerowa, oznakowanie tabliczkami z nazwą trasy.
 
Trasa ma charakter pętlowy - rozpoczyna i kończy się w Kołatniku przy Ośrodku Jeździeckim Kołacz. Stąd kierujemy się na północny zachód,  mijamy most nad rzeką Żydówką, zwaną także Młynówką,  leśniczówkę Pluskota i docieramy do rzeki Piławki. Trasa wiedzie dalej w kierunku parkingu leśnego (w pobliżu widoczna jest kapliczka należąca do wałeckiego szlaku kapliczek), przy parkingu skręca w lewo w kierunku szosy Kłębowiec – Wałcz,  następnie w prawo, w polną drogę biegnącą skrajem lasu, później wiedzie przez las w kierunku zachodnim. Po drodze mijamy parking, trasa przecina drogę krajową nr 10 i prowadzi na drogę ppoż. nr 9. Dalej wiedzie przez most na rzeczce, prowadzi na zachód, następnie łukiem na południe. Na skrzyżowaniu dróg leśnych skręca na zachód, później na południowy zachód. Z lewej strony dołącza do trasy czerwony szlak rowerowy z Wałcza i razem wiodą w stronę Nakielna.

Szlak prowadzi prosto - po prawej stronie widoczna jest zatoka Nakielska jeziora Bytyń Wielki .
Dalej szlak prowadzi do Strączna. Po drodze warto się zatrzymać przy Górce Magnetycznej. Na skrzyżowaniu z drogą z Nakielna trasa skręca w prawo i wiodąc w pobliżu Jeziora Strączyńskiego prowadzi do Strączna. Przejeżdżając przez tę wieś warto zwrócić uwagę na kościół parafialny pw. św. Anny, zbudowany w latach 1864-1868 w stylu neogotyckim, zwłaszcza na wieżę zwieńczoną ostrosłupowym ceglanym dachem. Za kościołem trasa skręca w prawo na wschód w stronę wsi Chwiram. Przy budynku gimnazjum kieruje się w lewo na północ, następnie wiedzie dawnym nasypem kolejowym i przy tablicy informacyjnej skręca w lewo. Po dotarciu do skrzyżowania z drogą krajową nr 10 wiedzie dalej prosto na północ.

W Wałczu, na skrzyżowaniu ulic Południowej i Kolejowej, szlak skręca w prawo do skansenu Grupa Warowna Cegielnia. To kulminacyjny punkt trasy – przerwa na zwiedzanie. Ze skansenu  wracamy do skrzyżowania ulic Południowej i Kolejowej, skręcamy  w ulicę Kolejową,  mijamy dworzec jadąc do ul. Wojska Polskiego, skręcamy w ul. 1 Maja, kieruje się do ul. Kościuszki i dalej do ul. Wroniej, której przedłużeniem szlak dociera do Kołatnika, by tu,  przy Ośrodku Jeździeckim Kołacz, zakończyć swój bieg.