13. kwietnia odbędzie się długo wyczekiwany bieg nowo powstałą, aczkolwiek jeszcze nie ukończoną, obwodnicą Wałcza.


Nieprzypadkowo wybrana data biegu
Data samego zakończenia i oddania budowy autostrady nie jest dokładnie znana, ale nie można było już dłużej zwlekać z organizacją biegu. Kwiecień to bardzo ważny termin dla wałczan, szczególnie sportowców, a już na pewno dla biegaczy. Wałcz tego właśnie miesiąca był przez wiele lat organizatorem Biegu Ulicznego im. Zdzisława Krzyszkowiaka, znakomitego polskiego lekkoatlety, mistrza olimpijskiego, lidera polskiego Wunderteamu, mistrza Europy i rekordzisty świata. W 1961 roku mistrz pobił swój poprzedni rekord świata w biegu na 3000 metrów właśnie w Wałczu - na naszej Bukowinie. Od 2003 roku Zdzisław Krzyszkowiak jest honorowym obywatelem miasta Wałcz.
- Sam pomysł biegu po obwodnicy narodził się niemalże w chwili rozpoczęcia prac budowlanych przez wykonawcę, firmę ENERGOPOL, jednak sporo problemów i czasu zabrała nam biurokracja – mówi Artur Balwierz - Wiele osób uważało, że jest to nie do zrealizowania i taki bieg nie ma szans na powodzenie. Dopięliśmy swego i właśnie realizujemy obietnicę. Prawie rok trwały rozmowy i umowy, ale ostateczną decyzję i dokument otrzymaliśmy w marcu. Organizatorzy dużych imprez sportowych, i nie tylko sportowych, wiedzą doskonale, że miesiąc na przygotowanie takiego wydarzenia graniczy z cudem. Pomijam fakt, że zawodnicy będą się „poruszać” wciąż po placu budowy.


Kto za tym stoi?
Organizatorem przedsięwzięcia jest Wałeckie Towarzystwo Sportu i Rekreacji, które zrzesza nie tylko najlepszych trenerów i zawodników z naszego miasta i powiatu, ale i działaczy sportowych oraz wolontariuszy.
Do organizacji powołani zostali dyrektorzy biegu, którzy mają duże doświadczenie w organizacji tego typu imprez, a są to:
Paweł Łakomy – znakomity kajakarz, olimpijczyk, medalista mistrzostw świata i Europy, mistrz Polski, trener i działacz sportowy, były dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Wałczu, obecnie przewodniczący Rady Miasta,
Andrzej Stec - działacz sportowy i wolontariusz, założyciel -„ojciec chrzestny”- projektu Szlachetna Paczka w Wałczu , pułkownik rezerwy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych,
Artur Balwierz-- działacz sportowy, dyrektor sportowy w Akademii Sportu i Rekreacji, manager w Fitness Club PULS, trener personalny, autor i prowadzący zdrowotny program odchudzający Wyzwanie, wolontariusz.
Powołano również Honorowego Dyrektora Biegu - Pana Alfreda Mikłaszewicza - twórcę i dyrektora biegu ulicznego im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Wałczu; osobę wspierającą i realizującą wszelkie zadania związane ze sportem, wieloletniego inspektora ds. sportu w Urzędzie Miasta, obecnie radnego Rady Miasta Wałcz.

100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego
W ubiegłym roku obchodziliśmy 100-lecie niepodległości naszego kraju, a w tym roku obchodzimy 100-lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jak zauważył Paweł Łakomy – Dyrektor Główny biegu – krajowe struktury sportowe tworzyły się razem z rządowymi, zatem niech idee olimpijskie przyświecają naszej imprezie i, podobnie jak na Igrzyskach Olimpijskich, najważniejszy niech będzie udział i zdrowa rywalizacja FAIR PLAY.
Patronat nad imprezą objął Burmistrz Wałcza - Maciej Żebrowski oraz Zachodniopomorska Rada Olimpijska. Puchary w poszczególnych kategoriach ufundują - Poseł na Sejm Paweł Suski oraz Starosta Wałecki - Bogdan Wankiewicz. Wszystkim tym osobom organizatorzy są wdzięczni za wsparcie.
Zawodnicy –uczestnicy biegu, którzy wygrają rywalizację biegową na dystansie 5km i 10km zapiszą się w kartach historii naszego miasta, jak i samego wydarzenia. Bieg został podzielony na kategorie wiekowe. Zostaną wręczone wyróżnienia i okazałe puchary, a każdy z uczestników, który ukończy bieg, otrzyma specjalny certyfikat oraz dwuwarstwowy medal okolicznościowy. Pamiątką będzie również koszulka startowa. W biegu na dystansie 3km – HISTORYCZNYM BIEGU REKREACYJNYM –atrakcyjnym dla całych rodzin i wszystkich pokoleń - wygranym będzie każdy, kto pokona dystans i przekroczy linię mety. Tutaj również każdy zawodnik otrzyma medal i certyfikat uczestnictwa, a po biegu odbędzie się losowanie atrakcyjnych nagród.

Zapisy
Na bieg można się zapisać poprzez panel - maratonczykpomiarczasu.pl. Zapisy przyjmowane są do 6 kwietnia, do godziny 24.00, po tym terminie jedyna możliwość dołączenia do listy startowej to bezpośredni, osobisty kontakt w recepcji Fitness Club PULS w Wałczu (ul. Budowlanych 10). W tym przypadku organizatorzy nie gwarantują jednak pełnego pakietu startowego (tel. 67 259 71 26).


Pakiety startowe można odebrać w piątek, 12. kwietnia, w hali sportowej PWSZ (ul. Wojska Polskiego) i w dzień imprezy, tj. 13. kwietnia, do godz 15.00. Każdemu zawodnikowi przysługuje posiłek regeneracyjny, wydawany po biegu. Bieg rekreacyjny startuje o godz. 16.00, rozgrzewka odbędzie się około godz. 15.45 na placu przy hali sportowej przed sceną, po czym zawodnicy i kibice udadzą się, pod eskortą policji, na teren obwodnicy.

Bieg dla każdego
Jest to bieg dla dorosłych, jak i dla dzieci, również tych w wózkach. Organizatorzy dopuszczają udział dzieci na rolkach, rowerkach biegowych i zwykłych (małych), entuzjastów nordic walking, deskorolkarzy i zwykłych biegaczy czy spacerowiczów. Przewidziana została również możliwość transportu zawodników i kibiców autobusem (z placu PWSZ - miejsca biura zawodów) na miejsce startu i z powrotem. Bieg na 5 km odbędzie się około godziny 17.00, natomiast bieg główny o godzinie 17.30. Wręczenie nagród - godzina 18.00, scena na placu PWSZ.


Organizatorzy przewidzieli również:
- różnorakie atrakcje dla dzieci,
- losowanie nagród wśród uczestników Biegu rekreacyjnego,
- DJów i zespoły,
- ogródek gastronomiczny,
- możliwość zakupu napojów i dań z grilla.


Przewidywany koniec imprezy z udziałem muzyków - godz. 22.00.


W hali sportowej - w biurze zawodów – będzie znajdował się magazyn depozytów, w którym zawodnicy będą mieli możliwość pozostawienia rzeczy osobistych.    


     
Tekst: Artur Balwierz, WRiPM; grafika: Paweł Łakomy