Sport leży w naturze człowieka i jest integralną częścią ludzkiej kultury.

To nie tylko forma wypoczynku, ale bardzo często sposób życia i funkcjonowania w przestrzeni społecznej.

Sportowym liderem na mapie Polski jest Wałcz. To tu 75 lat temu w powojennej Polsce rodziły się pierwsze początki sportowego ducha.


Powojenne początki

Rok 1945 skończył II wojnę światową i rozpoczął etap odbudowy. Odbudowy państwa i odbudowy życia zarówno kulturalnego, jak i sportowego w naszym kraju. Do Wałcza z różnych stron Polski i Europy przyjeżdżali młodzi ludzie, szukający swojego szczęścia i miejsca na ziemi. I to tu właśnie zaraz po wojnie powstał pierwszy wałecki, piłkarski klub sportowy „Pionier”, który stał się kolebką wałeckiego sportu. Na przestrzeni kolejnych 10- leci w Wałczu powstawały kolejne sekcje, otwierały się nowe kluby, a wałeccy sportowcy sięgali po najwyższe trofea mistrzowskie. Dyscypliny takie jak akrobatyka sportowa, kolarstwo, siatkówka, koszykówka czy brydż sportowy wpisały się w pamięć tej sportowej historii.Warto pamiętać
75-lecie wałeckiego sportu było doskonałą okazją do wspomnień i pamięci trenerów i zawodników tamtych lat, którzy dali powojenny impuls wałeckiemu sportowi, inicjowali powołanie nowych klubów oraz  sekcji sportowych i poświęcili ogrom swego życia szlachetnej idei sportu. Jej częścią byli m.in. Franciszek Joachimiak i Mirosław Królikiewicz, którzy 28 lipca 1964 roku założyli Rzemieślniczo-Kupiecki Klub Sportowy „Orzeł”, Romuald Subel, Piotr Madziński, Marian Matłoka, Henryk Staś, Bogusław Ksepko, Zdzisław Krzyszkowiak – Honorowy Obywatel Wałcza, Jan Mulak i bardzo wiele innych zacnych osób, które wniosły swój ogromny wkład do wałeckiego sportu rozsławiającego i promującego miasto w Polsce, Europie i na świecie.Efekty?

Wałcz wychował 38 olimpijczyków, bardzo wielu mistrzów Polski, Europy i Świata.

Gala Jubileuszowa, która odbyła się 22 października br. była nie tylko okazją do podsumowania tych 75. lat, ale przede wszystkim okazją do podziękowania tym, którzy wywierają ogromny wpływ na rozwój wałeckiego sportu. Podczas uroczystości brązową odznakę „Zasłużony dla sportu” nadaną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Pana Piotra Glińskiego otrzymał  Pan Bogusław Hertel, a Gryfy Województwa Zachodniopomorskiego otrzymali: Stowarzyszenie Klub Sportowy Orzeł oraz olimpijczycy Karolina Naja, Michał Kubiak oraz Wiktor Głazunow. Wręczenia tych wyjątkowych odznaczeń województwa dokonał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Pan Stanisław Wziątek.


Kółka olimpijskie - zachęta do wielkich osiągnięć

Podczas uroczystości młodym zawodnikom wręczono także kółka olimpijskie, które zwyczajowo przyznawane jako zachęta dla uzdolnionej sportowo młodzieży, która w przyszłości może reprezentować Polskę na igrzyskach olimpijskich. W tym roku aż dziesięcioro wałeckich sportowców otrzymało kółka olimpijskie różnego stopnia. Zostały one im przyznane przez Polski Komitet Olimpijski.


Klub Sportowy Korona Wałcz:

 1. Patryk Chachler - I kółko olimpijskie - brązowy medal - Mistrzostwa Polski młodzików, młodziczek w boksie.
 2. Wiktoria Piasecka - II kółko olimpijskie - brązowy medal - Mistrzostwa Polski Młodziczek i Młodzików w Boksie
 3. Daniel Jesiotr - II kółko olimpijskie - Mistrz Polski młodzików 2019, brąz na OOM 20, złoty medal - Mistrzostwa Polski Młodziczek i Młodzików w Boksie
 4. Grzegorz Żmuda - III kółko olimpijskie - brąz na Mistrzostwach Polski juniorów 2020
 5. Joanna Szlędak - I kółko olimpijskie - złoty medal - Mistrzostwa Polski Młodziczek i Młodzików w Boksie
 6. Oliwia Araszewska - II kółko olimpijskie - złoty medal - Mistrzostwa Polski Młodziczek i Młodzików w Boksie
 7. Oliwia Jakubczyk - II kółko olimpijskie - złoty medal - Mistrzostwa Polski Młodziczek i Młodzików w Boksie

Uczniowski Klub Sportowy „Ateny”

 1. Julia Sulik - III kółko olimpijskie – miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów oraz 5. miejsce na MISTRZOSTWACH EUROPY JUNIORÓW W MONACHIUM

oraz zawodnicy Wałeckiego Towarzystwa Sportowego „Orzeł”

 1. Mateusz Trojanowski - III kółko olimpijskie – medalista długodystansowych Mistrzostw Polski Juniorów 2019
 2. Kajetan Różański - III kółko olimpijskie – medalista długodystansowych Mistrzostw Polski Juniorów 2020

A także gościnnie zawodnicy Klubu Technik Świdwin

 1. Kacper Śledź - III kółko olimpijskie - srebrny medalista Mistrzostw Polski Juniorów 2021 w zapasach
 2. Konrad Kricki – III kółko olimpijskie - Brązowy medalista Mistrzostw Polski Juniorów 2021 w zapasach

Wręczenia kółek młodym zawodnikom dokonali obecni na sali olimpijczycy.

Uroczystość była również okazją do podziękowania wszystkim prezesom klubów sportowych, trenerom, dyrektorom szkół oraz nauczycielom wychowania fizycznego za ich wkład w budowanie sportowej postawy wśród wałeckiej młodzieży.


Honorowy Ambasador Miasta Wałcz

Na koniec jubileuszu Burmistrz Miasta Wałcz Maciej Żebrowski wyróżnił honorowym tytułem Ambasadora Miasta Wałcz: Karolinę Naję, Michała Kubiaka, Wiktora Głazunowa, Małgorzatę Glinkę-Mogentale oraz Stanisława Kopcia, Prezesa Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej. Wszystkie te osoby swoją postawą i działaniami przyczyniły się do promocji miasta Wałcz zarówno w kraju jak i za granicą.

 

Uroczystość uświetniły występy dzieci z wałeckich szkół i przedszkoli. Nie mogło również zabraknąć urodzinowego tortu.

 

Hasło #wałczmiastemsportu to nie tylko billboard na tablicach wjazdowych do miasta, to nasz cel i nasza maksyma. Dziękujemy.

Źródło informacji: RiPM