Czujesz, że potrzeba ci więcej ruchu i regularnej aktywności fizycznej, ale nie lubisz przesiadywać na siłowni? Niezwykła przyroda podczas spływów kajakowych to rekreacja dla wszystkich, którzy cenią sobie niezależność i wypoczynek na świeżym powietrzu. Pojezierze Wałeckie pełne jest pięknych szlaków kajakowych, które zyskują z każdym rokiem coraz większą popularność. Piękno krajobrazu, czysta woda są najważniejszymi czynnikami zachęcającymi do udziału w spływach kajakowych w naszym regionie.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na nasze rzeki:
Piława - jest długa na prawie 80km, jako jedna z wielu zasila nurt Gwdy od jeziora Komorza do Dobrzycy. Czas spływu to ok. 4-6 dni.
Dobrzyca - jej długość wynosi 60km, przy średniej szerokości 6,5m. Dopływ Piławy, od Machlin do Dobrzycy. Cały szlak Dobrzycy pokonujemy w 3-4 dni. Jest to równie ciekawa, co trudna rzeka.
Rurzyca - im. Jana Pawła II. Rzeka mierzy długość 25 km. Czas spływu 1 dzień. Rozkładając trasę na 2 dni, podziwiać można piękno przyrody, a w wolnych chwilach łowić ryby w którymś z 6 jezior. Dopływ Gwdy od Trzebieszek do Krępska.
Cieszynka - jej długość całkowita wynosi 25km. Od wsi Mielęcin do rzeki Płocicznej. W zatokach rzeki trafiamy na głęboczki sięgające 1,5m. Czas spływu od 1 do 2 dni.
Gwda - jest największą rzeką w regionie, swoim środkowym odcinkiem przepływa przez Pojezierze Wałeckie. Długość rzeki wynosi 145 km. Szlak prowadzi od jeziora Wielimie do Ujścia. Czas spływu 6-7 dni.
Płytnica - dopływ Gwdy od Sypniewa do Płytnicy. Szlak pokonamy w czasie 2-3 dni. Szlak trudny.
Piławka - rozciąga się od jeziora Bytyń do rzeki Dobrzyca. Czas przepłynięcia to 2-3 dni. Szlak uciążliwy.
Głomia - dopływ Gwdy. Szlak prowadzi od jeziora Złotowskiego do Dobrzyca. Czas na spływ 2-3 dni. Szlak uciążliwy.
Dlaczego warto wybrać się na spływ kajakowy?
- Kontakt z wodą
- Kajaki dla każdego
- Bliskość natury
Coraz więcej z nas poszukuje wytchnienia od miejskiego zgiełku i wybiera turystykę na łonie natury – kajakarstwo doskonale wpisuje się w ten trend! Jeśli lubisz bezpośredni kontakt z naturą i chcesz podziwiać przysiadające na nenufarach ważki, zobaczyć żerujące nad polami dzikie ptactwo czy spotkać gaszące pragnienie nad rzeką sarny, powinieneś czym prędzej łapać za wiosło! Wiele wałeckich rzek przepływa przez tereny będące rezerwatami natury, w których odnaleźć można ciszę i spokój, odpoczywając od wrzawy codziennych spraw.