Okres zimowy, zwłaszcza silne mrozy, to trudny czas zarówno dla zwierząt domowych, które przebywają na zewnątrz jak i zwierząt dzikich, które przyzwyczaiły się do życia w mieście, obok ludzi.

Zimowe spacery z psem

Najbardziej narażone na niską temperaturę są psie łapy, które po zbyt długim czasie przebywania na mrozie mogą zacząć przymarzać, powodując dyskomfort termiczny. Warto obserwować sygnały ostrzegawcze np. podnoszenie łap, nerwowe zachowanie, drżenie. Czas spaceru powinien być odpowiedni do rasy psa – temperamentu, wielkości, grubości sierści, długości włosów. Można zaopatrzyć psa w ubranko, takie które nie będzie krępowało swobody jego ruchów. Będąc na spacerze warto zadbać o aktywność pupila, nie stać za długo w jednym miejscu.  Dodatkowym czynnikiem drażniącym jest sól  sypana na drogę, która może uszkodzić opuszki łap, powodując ból i powstawanie ran lub owrzodzeń – dlatego warto zabezpieczyć opuszki łap specjalnymi preparatami ochronnymi, nawilżającymi lub posmarować zwykłą wazeliną lub oliwką. Po powrocie dobrze jest umyć psie łapy, aby pozbyć się soli.

 

Kocie podróże małe i duże

Mimo chłodu za oknem, koty często nie potrafią oprzeć się swoim wyprawom – zwłaszcza, jeśli są do nich przyzwyczajone. Oczywiste najlepiej ograniczyć jest kocie wyjścia do minimum lub na nie pozwalać. Istotne jest utrzymywanie sierści kota
w dobrej kondycji zwłaszcza w okresie zimowym, ponieważ jest to jedyna bariera chroniącą go przed zimnem, opadami, jak i wiatrem. Dlatego w tym okresie kładziemy szczególny nacisk na czesanie, zwłaszcza kotów długowłosych ze względu na tworzące się kołtuny. Starajmy się nie zostawiać kota zbyt długo na dworze, a jeśli mamy możliwość, zamontujmy specjalne kocie drzwiczki, które ułatwią mu powrót do domu. Po powrocie do domu należy opłukać łapki z soli.

 

Odpowiednia dieta

To ważny element dla właścicieli psów i kotów. Podczas zimy zadbajmy o to, aby posiłek był bardziej kaloryczny, wskazane jest zwiększenie dziennej porcji karmy o 25-50%. Rozkładajmy posiłki tak, aby podawane były do trzech razy dziennie. Dietę szczególnie warto wzbogacić o produkty zawierające witaminy: A, D i E.

 

Schronienie dla psów i kotów przebywających na zewnątrz

W czasie zimy szczególnie warto zadbać, aby psia buda czy budka dla kota była dobrze chroniona przed mrozem – najlepiej, żeby nie stała bezpośrednio na ziemi, możemy odizolować ją np. styropianem. Wejście do budy można zabezpieczyć grubym kocem. Jeśli podczas mrozów miska z wodą znajduje się na zewnątrz, należy pamiętać, żeby często ją wymieniać i nalewać świeżej wody nawet kilka razy w ciągu dnia – aby nie zamarzła. Warto również zadbać o przynajmniej jeden ciepły posiłek podawany w ciągu dnia. Pamiętajmy, że zabrania się trzymania zwierząt  domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub w sposób powodujący uszkodzenia ciała oraz ograniczenie niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3m.

 

Koty wolno żyjące

Warto sprawdzać, czy kot nie schował się pod maską samochodu w poszukiwaniu ciepła. Sposobem na wsparcie dzikich kotów jest otwieranie okienek od piwnicy – jeśli nie będzie to przeszkadzało innym mieszkańcom. Innym rozwiązaniem jest stawienie budek w miejscach bytowania kotów np. ze styropianu. Jeśli zaczniemy dokarmiać koty wolno żyjące należy robić to regularnie, dlatego musi być to przemyślana decyzja – koty szybko przyzwyczają się i będą czekały na jedzenie.

 

Dzikie ptactwo

Zimną, kiedy zdobycie pokarmu przez ptaki jest utrudnione, możemy dokarmiać je w zamontowanych karmnikach, w spokojnym miejscu ich bytowania. Pamiętajmy, aby pokarm był świeży, nie dokarmiajmy chlebem. Jeśli chcemy dokarmiać ptaki róbmy to mądrze – zaopatrzmy  się w gotowe mieszanki, dostępne w sklepach zoologicznych. Pomożemy  przetrwać im zimę, a nie zaszkodzimy. Pomocne w okresie silnych mrozów jest wykładanie słomy na zamarznięte brzegi jeziora przez odpowiednie służby lub inne uprawnione osoby – zabezpieczy to ptaki przed przymarznięciem do lodu.

Źródło informacji:

Źródło informacji: M. Korytkowska, Wydział Spraw Społecznych