Muzealne Garden Party

Muzeum Ziemi Wałeckiej w miniony weekend zorganizowało fascynującą wyprawę do epoki wiktoriańskiej. W muzealnych ogrodach zapanowały dziewiętnastowieczne klimaty: pod płaczącymi wierzbami spacerowały panie w eleganckich, barwnych sukniach i kapeluszach. Grupa dzieci – oczywiście w strojach z epoki biegała po ogrodzie i bawiła się pod okiem bony, w gry, których dziś już nie znamy. Dystyngowani  panowie w surdutach i sportowych (to znaczy uważanych za takowe w tamtych czasach) strojach odpoczywali na pikniku, konwersując z paniami, strzelając z łuków i racząc się szampanem.


Na muzealnych gości czekał ukryty pod wiśniowym drzewem stół, a na nim patery i półmiski na których piętrzyły się kompozycje z owoców i słodyczy. Dodatkową ozdobą był wielki bukiet kwiatów. Na porośniętych mchem schodach, w cieniu wielkiego orzecha przygrywał kwartet smyczkowy Prestige. Muzealni goście siedząc przy ogrodowych stolikach mogli podziwiać pokaz mody sportowej z epoki wiktoriańskiej uzupełniony fachowym komentarzem Justyny Sepiał – Rychlik. Parada sportowców epoki wiktoriańskiej przyjęta była z aplauzem a niektóre kostiumy były wręcz zaskoczeniem, jak na przykład strój do „wspinaczki górskiej”, czyli pantofle na obcasie i oczywiście długa suknia. Strój do jazdy konnej znany jest z filmów kostiumowych i pięknie prezentująca się amazonka w powłóczystej czarne sukni budziła tylko pełne podziwu brawa, podobnie, jak i kolejne piękne, eleganckie kreacje do uprawiania sportu.
Tę wspaniałą atmosferę stworzyli pasjonaci z  grupy Madame Chantberry - Kostiumologia i Krawiectwo Artystyczne oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcji i Kostiumingu „Krynolina” i słowackiej grupy Vinedi propagującej łucznictwo.
W programie muzealnego Garden Party znalazły się też:  wykład pt. „O ubiorach, higienie i aktywności fizycznej lat '80 i '90 XIX wieku”, który wygłosiła specjalistka od ubiorów późnego wieku XIX i założycielka Wirtualnego Muzeum Mody Katarzyna Janiszewska. Na zakończenie Garden Party,  wałecki Teatr Inaczej zaprezentował „Sen nocy letniej - czyli Szekspira dialogi o miłości”. 
Kolejna muzealna impreza tym razem na skansenie – Grupa Warowna Cegielnia zaprasza na koncert piosenki żołnierskiej – 15 lipca o 14.00.

Źródło/tekst i zdjęcia: Beata Stankiewicz, MZW