Wałcz i ukraińskie miasto Korzec oficjalnie przypieczętowały wzajemną współpracę.

29 września 2019 r. podpisano umowę o współpracy partnerskiej obu miast. Uroczystość odbyła się w Wałeckim Centrum Kultury, wśród gości uroczystości nie mogło zabraknąć pomysłodawcy– Bogusława Olejnika – prezesa Klubu Współpracy Międzynarodowej w Wałczu.

Filarem przyjaźni są przede wszystkim ludzie i ich historie. Historie tych, którzy nadal mieszkają w Korcu i tych, którzy zostali przesiedleni do Wałcza. Dopełnieniem relacji jest podobieństwo kulturowe i miłość do tradycji, którą wspólnie chcemy pielęgnować.

Dobra współpraca partnerska przynosi wiele korzyści, przede wszystkim dla społeczności lokalnej. Spotkania ludzi z rożnych stron Europy dają możliwość wspólnego rozwiązywania problemów, wymiany poglądów i doświadczeń. Mobilizują do działania młodych ludzi i ich rówieśników z innych krajów. Pomagają w nawiązywaniu przyjaźni, budowania wspólnego światopoglądu, uczą wymiany doświadczeń, szacunku dla innych, pomagają w zrozumieniu wieloaspektowej historii.

Podczas czterodniowego pobytu delegacja z Korca miała okazję zwiedzić wałecką firmę, żłobek, przedszkole i szkołę. Młodzież z SP nr 1 dla swoich ukraińskich kolegów przygotowała paczki z przyborami szkolnymi, a dzieci z Publicznego Przedszkola nr 6 „Stokrotka” pięknie prezentowały swoje umiejętności.

Pomysły na współpracę „rodziły” się niemal od ręki. Ustalono, że pierwsze projekty na szczeblu kulturalnym będą realizowane już w przyszłym roku.

 - Partnerstwo, takie jak nasze, stanowi drogę do Europy, tworzy mosty ponad granicami państw oraz umacnia i pogłębia związek między ludźmi różnych narodowości. To największy ruch obywatelski, ponieważ w ramach wzajemnej współpracy spotykają się setki ludzi, dla których wolność, poszanowanie drugiego człowieka i demokratyczny ład społeczny jest priorytetem – mówi o partnerstwie z Korcem Maciej Żebrowski Burmistrz Miasta Wałcz.

 Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości.

Żródło: WRiPM