Mówią, że natura to czysty skarb. I mają rację. Nie zanieczyszczajmy natury, segregujmy śmieci.

 

Dlaczego zbieramy odpady do osobnych 5 pojemników?

Reguluje to rozporządzenie ministra środowiska, które ujednolica zasady segregowania odpadów w całym kraju. Dzięki temu znacznie podnosi się poziom odbioru surowców wtórnych, które są przeznaczone do recyklingu. Warto oddzielać to, co jeszcze raz możemy przetworzyć i wykorzystać. Zwłaszcza, że statystyczny Polak wytwarza 315 kg śmieci rocznie.

Sortowanie zaczyna się w domu

Warto mieć na uwadze, że od tego, w jaki sposób rozdzielimy odpady zależy, ile z nich zostanie poddanych recyklingowi. W kolejnym etapie śmieci odbierane są przez wyspecjalizowane firmy i wywożone do zakładu gospodarowania odpadami. Wszystkie są poddawane procesowi oczyszczania, więc nie ma potrzeby oczyszczać ich przed wyrzuceniem, a te nieposegregowane trafiają do sortowni, gdzie zostają wyodrębnione te nadające się do dalszego odzysku. Po całym tym procesie odpady są przekazywane do recyklerów, którzy zajmują się ich przetwarzaniem, nadając im „drugie życie”.

Myślmy globalnie

Mimo że trzymanie w często niewielkich mieszkaniach 5 pojemników na śmieci jest bardzo uciążliwe i czasami skomplikowane, warto. Dlaczego? Bo korzyści wynikające z tego procesu mają olbrzymi wpływ nie tylko na środowisko, ale również na globalną i lokalną społeczność. Pamiętajmy, że to nasz wspólny problem, który dzięki zachowaniu odpowiednich postaw możemy zminimalizować i przyczynić się do czystszego otoczenia. Wywóz śmieci segregowanych jest również tańszy, czego efekt zauważymy również w naszych własnych portfelach.

Uczymy lokalnie

Podczas Zakończenia lata w Wałczu na promenadzie pojawił się namiot „Mieć naturę”, w którym mogliśmy uzyskać szczegółowe informacje na temat segregacji śmieci, wziąć udział w konkursach i wygrać ekologiczny bidon, bierki czy notesik. Dzieciom o segregacji mają przypominać misie z logo kampanii. 7. września ten sam namiot pojawi się w Człopie (Trzebin), 14. września na dożynkach w Mirosławcu i podczas lokalnego festiwalu potraw tradycyjnych w Tucznie (15 września). Warto podjechać i przy okazji świetnej zabawy dowiedzieć się czegoś więcej, zadać trudne pytania, sprawdzić, czy nasze działania są zgodne ze sztuką prawidłowej segregacji.

Czy mieszkańcy Wałcza podejmą wyzwanie i zaczną segregować śmieci? Mamy nadzieję, że tak. Ograniczymy w ten sposób ilości odpadów, które zanieczyszczają środowisko, co ma wpływ na nasze zdrowie. Pozyskamy surowce wtórne więc będziemy zużywać mniej surowców naturalnych, które należy zachować również dla naszych dzieci i ich wnuków…

Pamiętajmy, że prawdziwy efekt ekologiczny osiągniemy dopiero wtedy, gdy wspólnie będziemy nad nim pracować – my mieszkańcy i służby miejskie.

Odpowiedzialność za naturę leży po naszej stronie.

Kliknij i pobierz ulotkę - ściągę o segregacji śmieci, zachowaj ją na później, nie wyrzucaj.

Zadanie pn. "Kompleksowe działania edukacyjne w zakresie gospodarki odpadami dla mieszkańców powiatu wałeckiego" dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, www.wfos.szczecin.pl.

Tekst: WRiPM