Pieniądze to nie wszystko...

Kategoria
Kultura i sztuka
Termin
2021-07-11 11:30
Miejsce
Muzeum Ziemi Wałeckiej - Muzeum Ziemi Wałeckiej, Wałcz
Telefon
664 922 757
Strona WWW

Zapraszamy na wernisaż wystawy "Pieniądze to nie wszystko..." ?
Przeniesiemy Was w świat finansów, zawiłości związanych z inflacją i denominacją, milionerów spotykanych na każdym kroku, a wszystko to okrasimy sentymentalnymi wspomnieniami z okresu PRL ? Kto pamięta buty Relaksy, proszki Polena i Cypisek albo napój ? zwany Ciociosanem? Wszystko to i dużo, dużo więcej znajdziecie na naszej wystawie.
Mówi się, że pierwszy milion trzeba ukraść. Stwierdzenie to oczywiście ma niewiele wspólnego z rzeczywistością w jakiej żyli mieszkańcy Wałcza i całej Polski 27 lat temu, choć potocznie mówiono, że wówczas wszyscy byli milionerami. Pod koniec PRL-u wynagrodzenia - z powodu szalejącej inflacji - rosły wręcz skokowo. Nawet trzy czy czterokrotnie w ciągu roku! Co można było kupić za te miliony? Chcemy zajrzeć w bardzo stare statystyki i pokazać, ile zarabiali nasi dziadkowie czy rodzice i ile kosztowały podstawowe produkty. Z tym okresem łączy się proces denominacji, która w całej rozciągłości ukazała efekty skokowego wzrostu poziomu cen. Ta historia jest naszą historią. Pokolenia, które dobrze jeszcze pamięta te czasy i do dziś dnia mocno je przeżywa. Szczególnie teraz, w okresie pandemii, często pojawiają się pytania czy znowu doznamy takiego szaleńczego wzrostu cen? Dlatego chciałoby się tę historię przedstawić młodszemu pokoleniu, by zaszczepić większą świadomość finansową związaną z wartością pieniądza, ale też przedstawić fundamenty polskiego złotego. Jednocześnie zaprezentować działania NBP, jego rolę, by ukazać jego postawę i oddanie w dbałość o wartość polskiego złotego.
Wystawa jest częścią projektu „Letnia Akademia Finansów” organizowanego we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
W zawiły świat finansów wprowadzą nas KWADRACIAKI autorstwa Agnieszki Halamy ?
Organizatorzy: Fundacja „Planeta Kreatywna”, AKAOM oraz Muzeum Ziemi Wałeckiej
Mamy nadzieję, że spotkamy się po długiej przerwie?

 
 

Terminy

  • 2021-07-11 11:30