Aktualności Aktualności

Z myślą o osobach bez dachu nad głową

Policjanci z wałeckiej komendy sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Również wczoraj wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej kontrolowali miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Ujemne temperatury stanowią poważne zagrożenie dla ich życia i zdrowia, dlatego nie bądźmy obojętni.

Akcja ,,Zima 2016/2017" trwa. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wałczu, już od początku listopada systematycznie sprawdzają pustostany, altany, oraz wszystkie inne miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Działania te prowadzą wspólnie ze strażnikami miejskimi i pracownikami opieki społecznej. Ujemne temperatury powodują, że ich życie i zdrowie może być zagrożone poprzez wychłodzenie lub zamarznięcie. Dużą grupę osób zagrożonych stanowią również osoby nietrzeźwe. W okresie od początku listopada 2016 r. policjanci interweniowali już kilkanaście razy w stosunku do osób, których przebywanie na zimnie mogłoby skończyć się tragicznie. Część z tych osób doprowadzili do pomieszczeń dla osób zatrzymanych w celu wytrzeźwienia, inne osoby do miejsca zamieszkania, czy też inne osoby zostały zabrane do szpitalna. Również tak jak w poprzednich latach policjanci patrolujący miasto zwracają podczas wieczornej służby uwagę na miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Kontrolują dworce, klatki schodowe, opuszczone budynki i altanki ogrodowe. Trudne warunki atmosferyczne, niskie temperatury mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia ale i dla życia. Podobne zagrożenia dotyczą również osób będących pod wpływem alkoholu czy też osób nieporadnych.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców powiatu: nie bądźmy obojętni, informujmy na nr 997 lub 112, o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, ławce, przystanku, w altanie ogrodowej, która mogłaby być narażona na wyziębienie lub zamarznięcie. Jeden taki telefon może uratować życie. gdzie można uzyskać informację o miejscach noclegowych, oraz punktach wydawania posiłków i odzieży dla bezdomnych i potrzebujących pomocy.


mł. asp. Beata Budzyń
 

Telefony alarmowe Telefony alarmowe

997
Policja

999
Pogotowie

998
Straż Pożarna

(67)2583700
Straż Miejska


(67)2501702
Pogotowie energetyczne

(67)2583204
Pogotowie Gazowe

Pierwsza pomoc Pierwsza pomoc

Co roku w Polsce kilka tysięcy osób umiera tylko dlatego, że świadkowie zdarzenia nie byli w stanie podjąć czynności ratowniczych. Nie udzielenie pierwszej pomocy jest naruszeniem Kodeksu Karnego! Upewnij się, że wiesz jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki tej wiedzy możesz uratować czyjeś życie.