Aktualności Aktualności

80 latka uratowana przez ostrożność

Wczoraj w Wałczu przy ulicy Kaszubskiej, 80 letnia kobieta omal nie padła ofiarą oszusta. Wykazana czujność i ostrożność kobiety zapobiegły kolejnemu procederowi przestępstwa tzw. „metody na wnuczka".  
Około godziny 13.05 zadzwonił w mieszkaniu kobiety stacjonarny telefon. Był to głos młodego mężczyzny, podającego się za wnuczka 80 letniej pani. Ów wnuczek poinformował, że uległ wypadkowi i potrzebuje pieniędzy. Kobieta była przekonana, że rozmawia z swoim wnuczkiem. Jednakże wykazała się dużą ostrożnością i rozwagą, kontaktując się z matką –wnuczka czyli swoją córką. Ta zaprzeczyła jakoby jej syn miał wypadek drogowy. Wtedy kobieta powiadomiła dyżurnego komendy w Wałczu o podejrzanym telefonie.
Podobna sytuacja wydarzyła się kilka tygodni temu. Niestety wałczanka straciła 15.000 złotych. Pamiętajmy! Każdy z nas może otrzymać taki telefon.
- Najważniejszym jest, aby nie działać pochopnie.
-Należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższym członkiem rodziny i potwierdzić informację.
- O każdej podejrzanej sytuacji należy powiadomić Policję.
Sprawcy na swoje ofiary wybierają przeważnie osoby starsze, samotne. Seniorzy są skarbnicą wiedzy, jednakże doskwierająca samotność powoduje, że ulegają namowom osób, które pukają do ich drzwi lub telefonują. Ostatnio w kraju  odnotowano przypadki, gdzie oszuści podawali się za policjantów.  Apelujemy o ostrożność i rozwagę!

Źródło: Komenda Powiatowej Policji w Wałczu

Telefony alarmowe Telefony alarmowe

997
Policja

999
Pogotowie

998
Straż Pożarna

(67)2583700
Straż Miejska


(67)2501702
Pogotowie energetyczne

(67)2583204
Pogotowie Gazowe

Pierwsza pomoc Pierwsza pomoc

Co roku w Polsce kilka tysięcy osób umiera tylko dlatego, że świadkowie zdarzenia nie byli w stanie podjąć czynności ratowniczych. Nie udzielenie pierwszej pomocy jest naruszeniem Kodeksu Karnego! Upewnij się, że wiesz jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki tej wiedzy możesz uratować czyjeś życie.