Aktualności Aktualności

Jedność europejska podczas Sim- Jü w Werne

Współpraca partnerska to oddolna forma wyrażania jedności i tożsamości europejskiej. To prawdopodobnie najbardziej widoczna forma współpracy tysięcy miast, gmin i miasteczek dumnie podkreślających fakt prowadzenia kontaktów z zagranicznymi partnerami.

Dobra współpraca partnerska przynosi wiele korzyści dla społeczności lokalnej i gminy. Spotkania ludzi z rożnych stron Europy dają możliwość wspólnego rozwiązywania problemów, wymiany poglądów i doświadczeń. Mobilizuje również do działania młodych ludzi i ich rówieśników z innych krajów.
 
Przyjaźń, współpraca i wzajemne zrozumienie były tematem przewodnim tegorocznego Jarmarku Sim – Jü w naszym mieście partnerskim Werne, który odbył się w dniach 20 – 23 października br.
 
Uczestnicząca w oficjalnej delegacji Burmistrz Miasta Wałcz Bogusława Towalewska podczas licznych spotkań podkreślała wagę dobrej współpracy i jedności europejskiej.
 -  Z wielką przyjemnością nasza delegacja po raz kolejny odwiedza Werne. To już nawet nie zwyczaj a wręcz tradycja, że zawsze pod koniec października spotyka nas przyjemność uczestniczenia w tak dużej imprezie, jaką jest Sim – Jü. Jest to także ogromna satysfakcja, gdyż nasze kraje leżą w zjednoczonej Europie, łączy nas 25 – letnia przyjaźń, mamy wiele wspólnych celów a przede wszystkim mamy wolę być razem. Najlepszym dowodem tej woli była wrześniowa debata pt. „Solidarność europejska w warunkach kryzysu", która odbyła się w Wałczu, w ramach wizyty naszych przyjaciół z francuskiego miasta Bailleul. Wspólnie uznaliśmy, iż odpowiedzią na ten kryzys powinna być jeszcze bliższa współpraca i bliższe jednoczenie się Europy. Tendencje separatystyczne czy izolacjonistyczne, które widzimy również w naszym kraju, są bardzo niebezpieczne dla Europy. Nasze miejsce jest w Zjednoczonej Europie to właśnie daje nam siłę i szanse rozwojowe. W pojedynkę niewiele zdziałamy – mówiła Bogusława Towalewska podczas oficjalnego wystąpienia.

Udział w Sim – Jü był również okazją do spotkania z pozostałymi naszymi partnerami z francuskiego Bailleul i niemieckiego Kyritz. W „namiocie przyjaźni", serwowane były dania i napoje z poszczególnych krajów.  Stoisko polskie obfitowało m.in. w bigos, chleb ze smalcem, pierogi, kiełbasę i inne tradycyjne potrawy naszej kuchni. Długa kolejka do stoiska świadczyła o ogromnym zainteresowaniu i uznaniu dla polskich smaków.
Czas wolny wszystkim umilał wałecki zespół „Majtki Bosmana", który przybył do Werne na zaproszenie Burmistrza Lotara Christa.

W tym roku Jarmark Sim – Jü odbył się już po raz  655. Jest to niezwykłe święto dla mieszkańców Werne. Miasto zamienia się wówczas w ogromne wesołe miasteczko z niezliczoną ilość atrakcji począwszy od najnowocześniejszych karuzel, po kolejki, autodromy, stragany z daniami typowymi dla kuchni niemieckiej, jarmarczne słodkości, zabawki i inne.
 
Gorąco dziękujemy mieszkańcom Werne za przemiłą gościnę i już dziś planujemy wspólne spotkanie tym razem w Wałczu.

 

Prawa autorskie Prawa autorskie

Znajdujące się w Portalu treści oraz zdjęcia podlegają ochronie prawnej na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych i stanowią wyłączną własność Urzędu Miasta Wałcz

Wykorzystywanie przez Użytkowników oraz osoby trzecie treści i materiały zawarte w Portalu do celów innych niż użytek własny wymaga pisemnej zgody Urzędu Miasta Wałcz. Zabronione jest w szczególności kopiowanie i wykorzystywanie treści serwisu do celów komercyjnych.