Aktualności Aktualności

« Powrót

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium. (...) Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień."
Józef Piłsudski
 
11 listopada to dzień szczególny dla każdego Polaka. Dzień, który powinien być rozpoznawalny przez każdego syna i każdą córkę polskiej ziemi. Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w roku 1937 - na pamiątkę odzyskanej w 1918 roku niepodległości, po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy oraz Rosję.
 
Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który w tym dniu został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. 11 listopada 1918 roku wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego, zaś 12 listopada Rada Regencyjna powierzyła Piłsudskiemu misję tworzenia koalicyjnego rządu, w skład którego mieli wejść przedstawiciele polskich stronnictw politycznych. Polska odzyskiwała niepodległość, ale był to początek walki o jej granice. 

W tym roku obchodziliśmy  99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli, strachu i próby zatarcia historii polskiej tożsamości. Pomimo wszystkich przeciwności losu nasz naród przetrwał. Przetrwało też to, co najcenniejsze - ludzie, którzy go tworzyli i tworzą do dziś. To dzięki tym ludziom przetrwała nasza pamięć historyczna i kultura. Naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o tych ludziach, którzy z bronią w ręku oddali życie za swoją ojczyznę. W przeciwnym razie ich poświęcenie i krew pójdą na marne. Pamiętajmy, wolność jest w nas, w naszych sercach.

W Wałczu uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Mikołaja, w której uczestniczyła kompania honorowa Wojska Polskiego, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz instytucji i szkół. Po mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ku czci wszystkich, którzy walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci, natomiast kompania oddała salwę honorową. Delegacje urzędów, instytucji, firm, szkół i organizacji złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
 

Prawa autorskie Prawa autorskie

Znajdujące się w Portalu treści oraz zdjęcia podlegają ochronie prawnej na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych i stanowią wyłączną własność Urzędu Miasta Wałcz

Wykorzystywanie przez Użytkowników oraz osoby trzecie treści i materiały zawarte w Portalu do celów innych niż użytek własny wymaga pisemnej zgody Urzędu Miasta Wałcz. Zabronione jest w szczególności kopiowanie i wykorzystywanie treści serwisu do celów komercyjnych.