Aktualności Aktualności

« Powrót

Salon Figur Wo(j)skowych II w Muzeum Ziemi Wałeckiej

Trzysta dwadzieścia figur żołnierzy z okresu II wojny światowej w Muzeum Ziemi Wałeckiej!

Są to figury reprezentujące wszystkie rodzaje formacji wojsk alianckich i niemieckich w skali 1:6. Te repliki wiernie oddają oryginalne umundurowanie, oporządzenie, broń, z wszelkimi detalami obrazującymi realia II wojny światowej. Twarze figurek często wzorowane są na twarzach aktorów, gotowa figura może więc dodatkowo kojarzyć się z postacią z filmu wojennego.  Rozpoznać tu można Jeana Reno, Bruce Willisa czy Toma Hanksa.

Ten wspaniały zbiór figur jest rezultatem dziesięcioletniej pracy ich kolekcjonera: pana Jacka Sułowskiego z Krakowa. Jego pasja trwa jednak o wiele dłużej. Jak sam mówi: Od dziecka modelowałam, psułem i naprawiałem. Kiedyś dostałem broń w tej właśnie skali, wszystko w niej było ruchome, jak w prawdziwej, można było przeładowywać i wymieniać magazynek, tak mnie to zafascynowało, wciągnęło, że ta „choroba" trwa do dziś. Mam mnóstwo pomysłów, konfrontuję je z danymi historycznymi, przeglądam archiwalne fotografie. Potem jest zakup korpusu, głowy, munduru, czapki, broni – wszystko jest jak oryginalne – z pikowaniami, stębnowaniami, zapięciami na miniaturowe guziki, sprzączki, rzepy, troczki. Potem jest składanie, ubieranie, nadawanie pozy. Przy obecnej wprawie pana Jacka złożenie jednej postaci zabiera mu 3-4 godziny, ale czekanie na niektóre potrzebne elementy trwa nawet kilka miesięcy.

Efekty tej cierpliwej pracy, spotęgowane ilością figur, możemy podziwiać właśnie w Muzeum Ziemi Wałeckiej.  Wystawa potrwa do 28 stycznia przyszłego roku.

Źródło, tekst/zdjęcia: Beat Stankiewicz, Muzeum Ziemi Wałeckiej

Prawa autorskie Prawa autorskie

Znajdujące się w Portalu treści oraz zdjęcia podlegają ochronie prawnej na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych i stanowią wyłączną własność Urzędu Miasta Wałcz

Wykorzystywanie przez Użytkowników oraz osoby trzecie treści i materiały zawarte w Portalu do celów innych niż użytek własny wymaga pisemnej zgody Urzędu Miasta Wałcz. Zabronione jest w szczególności kopiowanie i wykorzystywanie treści serwisu do celów komercyjnych.