Aktualności Aktualności

« Powrót

Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 5

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 5 rozpoczęły się już w czwartek 9 listopada, kiedy to dzieci z klasy III b oraz III c pod opieką wychowawców wybrali się na spacer, aby oddać cześć wielkiemu Polakowi Józefowi Piłsudskiemu. Uczniowie zapalili znicze przy popiersiu marszałka, minutą ciszy oddali cześć poległym w walkach o wolność naszej ojczyzny.
      W piątek  10 listopada odbył się uroczysty apel dla klas I-IV. Uczniowie klas IIa i IIIa przypomnieli historię powstania naszego państwa i późniejsze losy ojczyzny. Patriotyczne pieśni i słowa wierszy przypomniały wszystkim trudną drogę Polski do niepodległości i wprowadziły stan zadumy, refleksji i wzruszenia. Tego samego dnia odbył się jedyny w swoim rodzaju szkolny Turniej Piłki Siatkowej z okazji Dnia Niepodległości, w którym w przeciwnych drużynach walczyli ze sobą uczniowie (reprezentacja chłopców i dziewcząt z gimnazjalnych klas siatkarskich) i nauczyciele. Emocje sportowe połączone były z szerzeniem postaw patriotycznych: odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego, wysłuchano najważniejszych informacji o tym szczególnym dniu oraz ułożono na trybunach wielką flagę Polski.
     11 listopada grupa uczniów wraz z nauczycielami wzięła udział w Biegu Niepodległościowym. Uczestnicy mieli do pokonania dwie trasy. Krótsza prowadziła z promenady nad jeziorem Raduń do Morzycówki i z powrotem, a dłuższa przebiegała dodatkowo przez popularną "Hertę". Trasę biegu zabezpieczały dziewczęta z klasy siatkarskiej III B.
W tym samym czasie delegacja nauczycieli i uczniów uczestniczyła w uroczystej mszy św., a następnie złożyła kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby uczcić pamięć wszystkich ludzi, którzy swoim życiem i śmiercią zapewnili nam niepodległy kraj.
      W poniedziałek 13 listopada młodzież ze starszych klas przeprowadziła wyjątkową lekcję historii. Ogromne wrażenie robiła inscenizacja przedstawiająca Polskę opanowaną przez zaborców. Uczniowie przybliżyli też postacie wybitnych Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości i  powrotu Polski na polityczną mapę Europy.
      Dodatkowo uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wykonali tematyczne prace plastyczne: biało-czerwone kotyliony, flagę Polski, a uczniowie z nauczania indywidualnego podjęli wiele działań plastycznych i muzycznych w ramach realizacji cyklu tematów „Mój kraj- Polska".
       Wszystkie podjęte działania miały skłonić do refleksji pozwalającej uświadomić sobie, że wszyscy współcześni Polacy winni, pracując na rzecz wspólnego domu – Polski, wykorzystywać jak najlepiej swój czas - szczęśliwi, ,,że w tym momencie żyć im przyszło w kraju nad Wisłą".

Prawa autorskie Prawa autorskie

Znajdujące się w Portalu treści oraz zdjęcia podlegają ochronie prawnej na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych i stanowią wyłączną własność Urzędu Miasta Wałcz

Wykorzystywanie przez Użytkowników oraz osoby trzecie treści i materiały zawarte w Portalu do celów innych niż użytek własny wymaga pisemnej zgody Urzędu Miasta Wałcz. Zabronione jest w szczególności kopiowanie i wykorzystywanie treści serwisu do celów komercyjnych.