Aktualności Aktualności

« Powrót

Marsz Życia i Nadziei

Dwanaście tysięcy kobiet co roku zapada na raka piersi. Prawie co druga z nich umiera, bo zbyt późno zgłasza się do lekarza. Tymczasem z rakiem można wygrać, choroba to nie wyrok.

Świadomość konieczności poddawania się badaniom profilaktycznym jest wśród kobiet wciąż bardzo niska. Profilaktyka postrzegana jest jako coś wstydliwego, trudnego do zorganizowania, albo wręcz zbędnego. Jednak badanie ultrasonograficzne piersi jest jednym z elementów profilaktyki nowotworów piersi. Oznacza to, że jest to jeden ze sposobów, który pozwala na wcześnie wykrycie wszelkich zmian – a tym samym daje szansę na podjęcie skutecznego leczenia. Dzięki temu badaniu można wykryć zmiany wielkości już od pięciu milimetrów!

Takie przeslanie do kobiet kierowały dziś tj. 10 października br. wałeckie Amazonki zachęcając w ten sposób do profilaktyki. To już 11 Marsz Życia i Nadziei, który zorganizowało w Wałczu  Stowarzyszenie Amazonek.

Różowy korowód ruszył z Placu Wolności w stronę Wałeckiego Centrum Kultury punktualnie o 11.00. W marszu udział wzięły członkinie stowarzyszenia, przedstawiciele Urzędu Miasta z Panią Burmistrz Bogusławą oraz młodzież z wałeckich szkół. Każdy z zebranych otrzymał różową wstążkę  - symbol walki z rakiem piersi.

W Wałeckim Centrum Kultury na uczestników marszu czekały występy artystyczne przygotowane przez uczniów, nauczycieli i absolwentów Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu. Po części artystycznej można było posłuchać referatu na temat profilaktyki badania piersi, który przygotowała i przedstawiła Pani Elżbieta Sobolewska.

Obecna na spotkaniu Burmistrz Miasta Wałcz Bogusława Towalewska podziękowała wszystkim za tak aktywny udział w marszu oraz podkreśliła wagę profilaktyki w wykrywaniu raka piersi.
Lekarze zalecają regularne badanie USG piersi kobietom po 30 roku życia gdyż, to wtedy wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi. W obliczu tego, hasło: „Dziś świadomi, jutro – zdrowi" – nabiera nowego wymiaru.

 

Prawa autorskie Prawa autorskie

Znajdujące się w Portalu treści oraz zdjęcia podlegają ochronie prawnej na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych i stanowią wyłączną własność Urzędu Miasta Wałcz

Wykorzystywanie przez Użytkowników oraz osoby trzecie treści i materiały zawarte w Portalu do celów innych niż użytek własny wymaga pisemnej zgody Urzędu Miasta Wałcz. Zabronione jest w szczególności kopiowanie i wykorzystywanie treści serwisu do celów komercyjnych.