Aktualności Aktualności

« Powrót

Dyskusyjny Klub Filmowy Wałeckiego Centrum Kultury- projekcja filmu Młynarski. Piosenka Finałowa oraz spotkanie z reżyserką filmu Alicją Albrecht

5 stycznia w Wałeckim Centrum Kultury odbyło się spotkanie z Alicją Albrecht reżyserką filmu "Młynarski. Piosenka finałowa " oraz projekcja filmu w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego Wałeckiego Centrum Kultury.

Film „Młynarski – piosenka finałowa" to klasyczny dokument. Wypowiedzi przyjaciół i rodziny artysty przeplatają się z wypowiedziami jego samego, który w przejmującym, ostatnim wywiadzie szczerze mówi o swojej twórczości, inspiracjach i projektach. Z rozbrajającą otwartością przyznaje, że w wielu przypadkach był „po prostu nieznośny", a współpraca z nim nie należała do najłatwiejszych. Potwierdzają to także komentarze jego najbliższych przyjaciół, którzy jednak uparcie powtarzają jedno – Młynarski był postacią wybitną. Film pozbawiony jest narracji i wprowadzenia – wywiady i archiwalne materiały wypełniają szczelnie półtorej godziny. Dla fanów Wojciecha Młynarskiego taka forma to z pewnością atut, jednak osoby, które idą na film „zielone" w kwestii wiedzy o Młynarskim powinny przyswoić sobie choć podstawowe informacje i najpopularniejsze piosenki, aby nie stracić zbyt wiele treści i anegdot przytaczanych w dokumencie. Przepis na sukces "Piosenki finałowej" opiera się na zestawieniu porcji archiwaliów z nagranymi współcześnie wywiadami z samym Młynarskim, jego rodziną i współpracownikami. Choć podobna formuła wydaje się już zgrana, Albrecht próbuje wycisnąć z niej, co się da. Reżyserce udało się zgromadzić przed kamerą postacie takiego formatu, jak Krystyna Janda, Krzysztof Materna czy Janusz Głowacki. Opowieści o twórczości Młynarskiego snute przez ważne postacie polskiej kultury prowokują mieszaninę nostalgii i zazdrości. Bohaterowie "Piosenki…" snują przed nami wizję świata, w którym twórczość kabaretowa nie była synonimem obciachu, a satyra polityczna wymykała się jednoznacznym interpretacjom.


 


Prawa autorskie Prawa autorskie

Znajdujące się w Portalu treści oraz zdjęcia podlegają ochronie prawnej na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych i stanowią wyłączną własność Urzędu Miasta Wałcz

Wykorzystywanie przez Użytkowników oraz osoby trzecie treści i materiały zawarte w Portalu do celów innych niż użytek własny wymaga pisemnej zgody Urzędu Miasta Wałcz. Zabronione jest w szczególności kopiowanie i wykorzystywanie treści serwisu do celów komercyjnych.