Aktualności Aktualności

« Powrót

Dwójka w Bailleul

Grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Roberta Schumana uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu młodzieży „Ty, ja, my – razem do Europy jutra!", które odbyło się w dniach 24 – 31 lipca 2017 r. w miejscowości Bailleul we Francji. W tym przedsięwzięciu uczestniczyła także młodzież z Werne i Bailleul.

Organizator spotkania – miasto Bailleul przygotowało dla jego uczestników interesujący program, który był doskonałą okazją do przełamywania barier językowych, wzajemnego poznawania się i wymiany doświadczeń. Koordynatorem działań była p. Olivia DˈHau z Urzędu Miasta Bauilleul. Młodzież z Polski, Niemiec i Francji uczestniczyła w zajęciach, dzięki którym kształciła umiejętność posługiwania się językiem obcym, wspólnie wykonując powierzone jej zadania.

Pobyt w Bailleul rozpoczęły zajęcia mające na celu zintegrowanie grupy. Młodzież szybko nawiązała kontakt, bariery zostały przełamane, a nieznajomość języka nie stanowiła problemu.
We wtorek w siedzibie władz miasta odbyło się spotkanie z burmistrzem, który ucieszył się z wizyty gości. Następnie młodzież zwiedziła budynek Urzędu Miasta i weszła na wieżę widokową, z której można było podziwiać panoramę miasta. Następnego dnia uczniowie próbowali swoich sił
w łucznictwie, jednocześnie ćwicząc komunikację językową.

Prawdziwym wyzwaniem był geocaching, czyli szukanie przedmiotów ukrytych w różnych miejscach. Było trudno, ale naszym gimnazjalistom udało się wykonać zadanie.
Kolejny dzień był dniem kulinarnym. Każda grupa miała za zadanie przygotować jakąś potrawę ze swojego kraju. Wałecka młodzież upiekła szarlotkę, która wszystkim bardzo smakowała.
Podczas wspólnych zajęć poruszane były również problemy współczesnego świata. Odbyły się warsztaty na temat praw dziecka i imigrantów.

Oprócz  zajęć sportowych (hokej, bowling) i językowych  młodzież  również zwiedzała najbliższą okolicę, m.in. Wybrzeże Opalowe, miasto Boulogne sur Mer oraz Lille.
- Bardzo się cieszę, że mogłam wyjechać do Francji i uczestniczyć w międzynarodowym projekcie. Nie tylko zwiedziłam ciekawe miejsca, ale również poznałam wspaniałych ludzi i miałam możliwość w praktyce sprawdzić swoje możliwości związane z posługiwaniem się językiem angielskim – mówi Weronika.
- Udział w projekcie uświadomił młodym ludziom z różnych państw, że nic ich nie dzieli, mają takie same zainteresowania i marzenia, które można zrealizować działając wspólnie. Młodzież wróciła pełna entuzjazmu i zapału do nauki języków obcych – podsumowuje wyjazd opiekunka grupy p. Maria Ferenc.

Koordynatorem projektu ze strony polskiej była p. Monika Chabowska.
Źródło/tekst i zdjęcia: Maria Ferenc, Gimnazjum nr 2 im. Roberta Schumana

 

Prawa autorskie Prawa autorskie

Znajdujące się w Portalu treści oraz zdjęcia podlegają ochronie prawnej na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych i stanowią wyłączną własność Urzędu Miasta Wałcz

Wykorzystywanie przez Użytkowników oraz osoby trzecie treści i materiały zawarte w Portalu do celów innych niż użytek własny wymaga pisemnej zgody Urzędu Miasta Wałcz. Zabronione jest w szczególności kopiowanie i wykorzystywanie treści serwisu do celów komercyjnych.