Aktualności Aktualności

« Powrót

Dwa Jubileusze Werne- 25 lat oraz Bad Essen- 10 lat

Miasto Wałcz ma długą i bogatą tradycję współpracy partnerskiej z miastami z Niemiec, Francji, Szwecji. Tym razem okazją do międzynarodowego spotkania były jubileusze współpracy z Werne i Bad Essen.

Uroczystość miała miejsce w Muzeum Ziemi Wałeckiej, a konkretnie w ogrodzie muzealnym, gdzie na przybyłych czekały pięknie przystrojone flagami stoliki, owocowo-ciasteczkowy bufet z sokami z Wałeckiej Viktorii – Cymes, słoneczna pogoda i doskonale komponująca się z uroczystą atmosferą muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego Nova Quartet
.
Magdalena Suchorska – Rola, dyrektor Muzeum Ziemi Wałeckiej serdecznie przywitała wszystkich zebranych i przekazała głos Bogusławie Towalewskiej, która jako Burmistrz Wałcza była gospodarzem tego spotkania. Wspominając w swym przemówieniu początki współpracy, pani Burmistrz mówiła: "Werne jest naszym pierwszym niemieckim miastem, z którym jako miasto nawiązaliśmy współpracę partnerską.  Początki naszych kontaktów były wiele razy wspominane, bo ich opis brzmi ciekawie, wręcz nastrojowo: ciemna noc marcowa 1982 roku, tajemnicze auto podjeżdżające pod klasztor ojców kapucynów i… jak się okazuje wypełnione licznymi pakunkami – pomocą materialną …". Historia kontaktów Wałcz – Werne liczy więc wiele, wiele lat, ale podpisywanie układu o współpracy partnerskiej miało miejsce w 1992 i 1993, wówczas sygnowali je Burmistrz Werne Wilhelm Lülf, Dyrektor Miasta Werne Heinz Austermann (wrzesień 1992), I zastępca Dyrektora Miasta Bolle (maj 1993), przewodnicząca Rady Miasta Wałcz Wanda Tarnowska i Burmistrz Wałcza Władysław Polcyn. Kolejne władze miast z zaangażowaniem starały się wypełniać założenia aktu współpracy partnerskiej a było to działanie nie z obowiązku, lecz z przekonania. Szczególny wkład w rozwój partnerstwa miał obdarzony charyzmą człowiek – Wilhelm Lülf, będący „ojcem chrzestnym" i patronem naszej współpracy.

Bad Essen to oficjalnie znacznie późniejsze partnerstwo – wspominała w swym przemówieniu Bogusława Towalewska – ale wielu mieszkańców tej gminy znało nasze miasto o wiele wcześniej – niektórzy po prostu urodzili się w Deutsch Krone lub jego okolicy. Po wojnie w ramach przesiedleń znaczna część mieszkańców naszego powiatu zamieszkała w okolicach Demmin lub właśnie Bad Essen. Byli mieszkańcy Deutsch Krone przyjeżdżali więc do Wałcza, by odnaleźć wspomnienia z dzieciństwa, ale powoli dojrzewał pomysł, by nawiązać oficjalne kontakty. Podpisanie umowy partnerskiej między miastem Wałcz i gminą Bad Essen było oczywistym elementem współpracy – miało miejsce 13 lipca 2007 r. w Bad Essen oraz 5 sierpnia 2008 r. w Wałczu.

Głos zabrali również przedstawiciele miast partnerskich Urlich Höltmann – z-ca burmistrza miasta Werne, Timo Natemeyer – burmistrz miasta Bad Essen i oczywiście Willi Lülf, były burmistrz Werne i Honorowy Obywatel Miasta Wałcza oraz Kerstin Schnick z Kyritz, Anne Van Lerberghe z Bailleul a także Poseł na Sejm RP Paweł Suski i starosta wałecki  Bogdan Wankiewicz.

Spotkanie było okazją do wspomnień, omawiania planów dalszej współpracy, sporo emocji budziła multimedialna wystawa przygotowana w muzeum – ponad 300 zdjęć i kilkanaście filmów prezentowanych na ekranach i sztalugach prezentowało historię współpracy, zarówno tej oficjalnej, jak i kontaktów prywatnych. 
Źródło/zdjęcia: Beata Stankiewicz MZW, Urząd Miasta
 

Prawa autorskie Prawa autorskie

Znajdujące się w Portalu treści oraz zdjęcia podlegają ochronie prawnej na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych i stanowią wyłączną własność Urzędu Miasta Wałcz

Wykorzystywanie przez Użytkowników oraz osoby trzecie treści i materiały zawarte w Portalu do celów innych niż użytek własny wymaga pisemnej zgody Urzędu Miasta Wałcz. Zabronione jest w szczególności kopiowanie i wykorzystywanie treści serwisu do celów komercyjnych.